BURADASINIZ

Bebekler ne kadar süre ile eldiven takmalılar?

Bebekler ne kadar süre ile eldiven takmalılar?

Bebeklerin elleri üşüdüğü veya tırnaklarının uzunluğu sebebi ile yüzünü çizebileceği için eldiven giyilmesinin gerekli olduğuna dair bir düşünce var.

Bebekler ne kadar süre ile eldiven giymeli?

Amerikan Pediatri Akademisi üyesi Dr. Natasha Burgert, bebeklerin sadece doğumunu takip eden “ilk 24 saat” eldiven giymesini öneriyor.

Daha sonra eldivene ihtiyacınız yoktur.

Sağlıklı bebeklerde mavimsi/morumsu ve soğuk eller ve ayaklar normaldir. Bu soğukluk bebeğinizin üşüdüğü anlamına gelmez. Bebeğinizin üşüdüğünü anlamanın yollarından birisi, kalp-göğüs bölgesine dokunabilirsiniz. Serin, soğuk geliyor ise üşümüş olabilir.

Uzun süre eldiven kullanımı bebeklerin gelişimine engel olabilir.

Bebeklerin eldivensiz elleri motor ve duyusal gelişimini hızlandıracaktır. Dokunma duyusu bebekler için çok önemlidir. Motor ve duyusal gelişimi hızlanacaktır. Henüz çok net göremezler bu sebeple elleri onlar için inanılmaz bir keşif aracıdır.

Bebeğinizin eldivensiz elinin yüzünü çizebileceğinden endişeli iseniz çözüm çok basit:

Tırnakları uzun ise bebeklerin tırnaklarını doğumdan itibaren bebek törpüsü ile törpüleyebilirsiniz. Kesmeniz gerekir ise ilk 1 aydan sonra öneriliyor, daha da sertleşecek tırnaklar- kesmek kolay olacak. Kesilmeyecek kadar uzamadı yada kesmekten çekiniyorsanız bebek törpüsü her zaman daha kullanışlıdır.

Bebeğiniz ayrıca kendini yatıştırmak için ellerini kullanır: Anne karnındayken de bebeğiniz kendini yatıştırmak için ellerini kullanırdı. Şimdi, uyumlanmaya çalıştığı yeni dünyasında ellerini her zamankinden daha çok kullanmak isteyecek. Elleri kapalıyken erişmeleri imkansız olacak ve bebeğiniz için hayal kırıklığına neden olacaktır.

Ayrıca birçok bebek anne ve babasının ellerini tutarak, doğumdan hemen sonra dokunma duyularını keşfetmeye bayılır. Ellerine geçen her şeye dokunmaya devam edeceklerini göreceksiniz. Elinize dokunması, parmağınızı tutması hatta memenize dokunması… Müthiş…

Bebeğinizin eldivenlerini çıkarın ve keşfetmesine izin verin.

Kaynak Amerikan Pediatri Akademisi


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR