BURADASINIZ

OrganicEra – Türkiye’ nin İlk Organik ...

OrganicEra – Türkiye’ nin İlk Organik Anne ve Bebek Mağazası

Nur Beğen Ertuna tarafından 2006 yılında kurulan OrganicEra, Türkiye’de ilk organik oyuncak ve havlu koleksiyonunu üreterek bu alanın öncüsü olmuş. OrganicEra zamanda organik tekstil ürünlerini uluslararası sertifika (GOTS) güvencesiyle Türkiye pazarında üreten lider marka haline gelmiş. Geçenlerde kendisi ile kısa bir sohbetimiz oldu, biraz bahsetmek istiyorum sizlere.

“Neden organik ve kaliteli ürünler kullanmalıyız?”

Çünkü…
konvansiyonel tarımla topraklarımızı öldürüyoruz,
bir adet t-shirt için gereken pamuğu üretebilmek için, toprağa bir fincan kadar (100 gr) böcek ilacı döküyoruz,
ilaçlama sırasında havaya püskürtülen toksik kimyasallar toprak tarafından emiliyor,
yer altı sularına karışır, doğal hayatı yok ediyoruz…

pestisit zehirlenmesi nedeniyle tarım işçilerinde kusma, hafıza kaybı, koordinasyon eksikliği , akciğer kanseri gibi rahatsızlıklar görülüyor,
ilaçlama esnasında kullanılan carbofuran maddesi yılda yaklaşık 2 milyon kuşun ölümüne sebep oluyor (EPA),
önemsemediğimiz kimyasallar aslında sağlığımızı etkiliyor,
tarım ilaçlarına maruz kalmak doğum defektleri, üreme bozuklukları ve zayıf bağışıklık sistemine sebep oluyor..
satın aldığımız ürünlerin ne şekilde üretildiğini, üretimin dünyaya verdiği zararı düşünmüyoruz.
önemsemiyoruz..
Oysa, ailemizin ve kendimizin sağlığı, toprak ananın verimliliği bizim ellerimizde.

 

Kim bilir belki de çocuk sahibi olmadan organik tarımın, organik tekstilin aslında ne kadar önem teşkil ettiğini fark edemiyoruz. Kızım Derin ek gıdaya geçtiği dönemde, Nazilli’ den organik sebze, meyve getirtmeye başlamıştım. Çok uzun süre bu şekilde organik beslendik, bazen açıkçası ipin ucu kaçıyor. Organik tarıma inanç da zaman zaman kayboluyor ve bu kadar da pahalı olmaması lazım. Kiraz yerken içinden kurt çıkmasına sevinir olduk artık.
Organik tekstil de işin büyük bir boyutu. Nur Hanım’ ın pamuk ile ilgili gerçekleşi şu şekilde ortaya koyuyor:

Organik Pamuk genetik olarak modifiye edilmemiş bitkilerden böcek ilacı, kimyasal gübre gibi toksik maddeler kullanılmadan üretilen pamuktur.

Organik pamuk sentetik tarım ilaçları, bitki öldürücü ve gübrelerin en az 3 yıl süresince hiç kullanılmadığı çiftliklerde üretilir.

Organik tarımda haşere öldürücü (pestisid), ot öldürücü (herbisit), mantar öldürücü (fungisid) ya da benzeri diğer tarım kimyasalları hiç kullanılmaz, bunun yerine toprak ve toprağı oluşturan öğelerin biyolojik faaliyetlerinden yararlanılır. Kısaca, organik olarak üretilen ürünlerin işleme ve üretiminde hiç bir toksik kimyasal kullanılmaz; zararlı haşereler ile mücadelede tarım ilaçları yerine, parazitler ya da uğur böcekleri gibi faydalı organizmalardan faydalanılmaktadır.


Çok önemli bir soru; Satın aldığımız ürünün “gerçekten” organik olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Nur Beğen Ertuna şu şekilde cevaplıyor:

Ürün üzerinde bulunması gereken sertifika logoları veya numaraları ile.  

Bir ürünün “organik” olarak satılabilmesi için üretim sürecindeki bütün üreticilerin belli bir uluslararası geçerliliği olan sertifikasyona sahip olması ve üretimin bütün aşamalarının bu  sertifikasyon kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilmişolması gerekir. Aynı zamanda bütün bu süreçlerin bağımsız bir denetleme kuruluşu tarafından denetleniyor olması gerekmektedir.

Ancak sertifikasyonlar sayesinde kumaşların boyanması aşamasında, ağır metaller içeren sentetik AZO boyalar, ağartıcı klor ya da zararlı kimyasal maddelerin kullanılmadığı güvence altına alınabilir.
Bir tekstil ürünün “organik ” olması için yalnız ürünlerde kullanılan pamuk değil, ürünlerin tedarik aşamasında beraber çalışılan bütün üreticiler ; kumaş tedarikçileri, boyahaneler, baskıcılar da uyguladıkları üretim süreçleri açısından dünyada akredite olmus sertifikasyon kuruluşları ( Control Union / IMO/ ETKO, vb ) tarafından GOTS Standartlarına göre sertifikalandırılmış olmalıdır. Satın aldığınız ürünün bütün üretim süreçleri ile sertifikalı olup olmadığını, ürün üzerinde bulunması gereken sertifika logolarından ya da sertifikasyon proje numaralarından anlayabilirsiniz.         

Çok uzun zamandır özellikle kozmetik olarak kızım Derin için (Yaş 8) hep organik sertifikalı ürünler kullandım. Ne yediğimiz, ne içtiğimiz, ne giydiğimiz, ne sürdüğümüz çok önemli. koruyabildiğim kadar korumaya çalışıyorum, gücümün yettiği kadarı ile.

OrganicaEra’ nın ilk mağazası Maslak Uniq İstanbul’ da açılmış, haftanın 7 günü saat 10:00 – 20:00 saatleri arasında açık.  Şimdilerde Bağdat Caddesi Caddebostan’ da yeni bir mağaza açılışı sürecindeler. Çok yakında zamanda duyururuz.

Online alışveriş yapmak isterseniz; www.organicera.com

                         

                   


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR