Doulanızı seçerken…

11Doğumda kesintisiz destek alan kadınların daha kısa sürede doğurduğunu, daha azının epidurale ihtiyaç duyduğunu hatta sezaryen oranını düşürdüğünü hepimiz araştırmalardan okuyoruz. Peki, kim bu doğumdaki destekçiler? Doula, bunlardan bir tanesi.

Günümüzde, doğum yapan kadına ve ailesine doğum öncesinde, doğum süresinde ve lohusalık sürecinde fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek veren bu konuda eğitim almış uzman kişiye doula denir.

Sizler de doğumunuza profesyonel bir doula ile girmek, douladan destek almak isterseniz nasıl hareket etmelisiniz? Doulanızı nasıl seçmelisiniz?

Öncelikle kişisel tavsiyem, doula hizmeti almak istediğiniz kişi ile karşılıklı ön görüşme yapın. Ben buna aslında kimya görüşmesi diyorum ve genelde benden doula hizmeti almak isteyen her anne adayına bir saatimi ayırır, onunla konuşurum. Amaç, hem birbirimizi anlamak, hem birbirimizi sevmek. İlk anda sevebilir misiniz diye sormayın, evet sevebiliyorsunuz. Doğum sizin için oldukça mahrem bir olay ve gerçekten seveceğiniz, elektrik alacağınız biri doulanız olmalıdır. Karşılıklı görüşme sırasında mesela doulanıza neler sorabilirsiniz?

Doula olmayı neden seçmiş?
Kaç yıldır doulalık yapıyor?
Doula eğitimini nereden almış? Eğitim aldığı kurumun etik kuralları var mı? Doulaların bu etik kurallara aykırı davranması durumunda ne yapılıyor?
Sertifikası var mı?
Kaç tane doğuma girmiş?
Doğum hakkındaki felsefesi, düşünceleri nelerdir?
Beklenen doğum tarihinizde müsait mi?
Çalışma şekli nasıl?
Birlikte nasıl bir yol izleyeceksiniz?
Doktorunuz ile tanışıyor mu?
Doula hizmetinin ücreti nedir ve size ne eğitimleri sunuyor?
Referans verebiliyor mu size?

Ben ön görüşmelerimde özellikle sizin ihtiyaç ve önceliklerinizi öğrenmeyi tercih ederim. Herhangi bir kaygı ya da korkunuz varsa bunu bilmek, nasıl ilerleyeceğimiz konusu için önemlidir. Böylelikle  en iyi nasıl çalışabileceğimizi de beraberce planlayabiliriz.

Doğum şekliniz nasıl olur ise olsun, önemli olan doğumunuzdan coşkuyla çıkmaktır.

Araştırmalar, doulaların katıldığı doğumların daha kısa ve kolay olduğunu, bebeklerin daha kolayca emdiklerini ve doğum sonrasında ailelerin daha kolayca bağ kurduklarını gösteriyor.

IMG_8672

DOULA Hamilelikte Ne Yapar?

 • Annenin ve babanın ağrıyla başa çıkma zihin yapısı oluşturmakta rehberlik eder.
 • Hamile kadın ve ailesine, doğuma hazırlanma ve doğum tercihlerini yaratma konularında yardım eder ve aynı zamanda doğum planında beklemedik ama gerekli değişikliklerle baş etmelerine yardımcı olur.
 • Hamileliğin sık bulunan rahatsızlıkları hafifletmek için masaj veya basit hareketleri önerebilir.
 • Baş etme yöntemleri, sanat süreçlerine, anlamlı diyalogları kurmakta ve derinden dinlemekte doula gebelerin doğumun her olasına açık olmasına hazırlanır.
 • Anneyi (ve ailesini) yaptığı kararlar için yargılamaz.

DOULA Doğumda Ne Yapar?

 • Bütün doğum boyunca annenin yanında kalır.
 • Doğumun fizyolojisi ve doğuran kadının duygusal ihtiyaçlarını anlar, ve bunlarla birlikte çalışarak rahatlama yöntemleri (örneğin masaj veya aromaterapi yapar, nefes, hareket veya sessizliği) önerebilir.
 • Kişisel, fiziksel destek ve tarafsız görüş verirken aynı zamanda ailenin bilinçli karar verebilmesi için gerekli bilgileri almalarına da yardımcı olur.
 • Doğuran kadının ve kocasının hastanede çalışan sağlık personeli ile arasındaki pozitif iletişimi kolaylaştırır.
 • Doğumun, hem anne hem de baba için özel bir tecrübe olduğuna saygı göstererek, kocanın kendi konfor seviyesinde doğuma katılmasına destek sağlar.

DOULA Lohusalıkta Ne Yapar?

 • Hastanede, bebek doğduktan sonra ve ilk emmeye kadar ailenin yanında kalır.
 • Lohusalık için ebeveynler ile beraber plan yapmalarına yardımcı olur.
 • Anne ve babanın doğum tecrübesini sindirmesine yardımcı olur.
 • Emzirme ile ilgili olası sorunları önlemek için destekler veya uzmana yönlendirir.

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR