Bebek odası hazırlığı

Anneliğimin 6. senesini kutluyorum. Bundan 6 sene önce her şey çok farklı idi. Öncelikle ben farklıydım. Büyüdüm, fikirlerim, önceliklerim, hayatım değişti. Hamilelik ile birlikte bir değişim süreci başlıyor, bu sadece bedenen ve hormonsal olarak bir değişim değil elbette. Tamam anne oluyorsunuz aslında ebeveyn demek sanki daha doğru geliyor bana. Bana göre olay sadece anne olma değişimi değil. Hayatınız değişiyor, evinizi değişiyor, yada evinizdeki odalarınız değişiyor. Kendinizi mütemadiyen bir alışveriş çemberi içinde buluyorsunuz. Sokağa çıktığınızda size değişen algınız eşlik ediyor. Şimdi sadece bebek arabası ile dolaşan anneler dikkatinizi çekiyor olabilir, sebebi ise çok basit. Hangi bebek arabası, hangi puset daha kullanışlı ve pratik.  Internet’ te bebek alışveriş listeleri arasında dolanıp,  neye ihtiyacınız var anlamaya çalışıyorsunuz.

Ebeveynler ile çalışırken hep şöyle bir cümle kurarım, hatta bunu bir yazı ile de dile getirmek istiyorum bir ara. 6 sene önce değil de şimdi anne olsam yada ikinci bebeğime hamile olmuş olsam neleri farklı yapardım? Anneliğim olarak farklı yapmak istediğim bir konu olduğunu düşünmüyorum ama evet, sanırım o Internet üzerindeki alışveriş listelerine kanmazdım.

Bebeğinizi beklerken heyecanlı bir bekleyiş vardır. Cinsiyetini öğrendikten sonra hazırlıklar başlar, kıyafetleri, odasının hazırlığı, puset, ana kucağı, bebek arabası bir sürü malzeme vardır alacak. Hepsini de kendi zevkimize göre alırız. Kaçımız bu hazırlık sırasında alacağımız eşyanın gerçekten gerekli olduğunu düşünüyoruz? Ayşe kullanmış ve memnun kalmış çünkü O’ nun için gerekliymiş ama Elif memnun kalmamış, çok gereksiz olduğunu düşünüyor. Ama O da almış, evinin bir köşesinde duruyor. Hepimizin böyle bir hikayesi vardır. Biz Türkler bazen şu hatayı yapıyoruz, kullanım ihtiyacına göre gidip almak varken, ya alalım da, elimizin altında dursun, gerekir ise kullanırız.

Şimdi kızım Derin 6,5 yaşında kendisi 7 diyor ama… Odasında 3 kapılı bir gardırop, 3 çekmeceli geniş bir şifonyer, 1 mini kütüphaneli bir yazı masası var. Oyuncak saklama ünitesi, yazı masası geldiğinden beri benim çalışma odamda duruyor. Bir de elbette yatağı ve başucu komidini var. Şu ana yapmaya çalıştığım şey, şifonyer ve komidini ikinci el satışa çıkarmak. Kurtulmak gerekiyor onlardan çünkü gerçekten odada fazlalık yapıyor. Bu fazlalığın sorumlusu da annesi ve babası. Yani biz. Çünkü ben Derin’ e 7 aylık hamile iken İstanbul’ un en sıcak günlerinden birinde Avrupa Yakası’ nın mobilya merkezine gidip, o mağaza bu mağaza dolaştık ve kendimize uygun bebek odası takımını bulmaya çalıştık. Kendi zevkimize göre ki çok sade bir insanımdır, en düz, sade olan takımı aldık. Derin doğduğundan beri bu takımı kullanıyor, daha kullanışlı diye büyütülen yataklardan almıştık, sanırım en büyük hatamız bu oldu. Yataklar büyürken içinden iki tane mini komidin çıkıyor. Nereye sokacağımı şaşırıyorum evin içinde. Velhasıl 4-5 senedir ebeveynler ile çalışıyorum ve en büyük tavsiyem kendi zevklerine göre kocaman bir bebek odası hazırlamamaları. En minik, en pratik çözümler arayışında olmanızı öneriyorum. Bu oda sadece sizin için değil ve bebeğiniz belli bir aya geldiğinde oyun anlamında odayı daha aktif kullanmak isteyeceksiniz. Dolayısı ile düzenlerken gerçekten çok dikkat etmek gerekiyor. Zaman çok çabuk geçiyor, hızla büyüyorlar. Her yaşın zamanında ihtiyaçlarınız değişiyor ve pratik çözümler ile her yaşa hitaben en verimli odayı düzenlemek sizin elinizde.

Bu arada elbette en önemli konulardan birisi de oda düzenlerken sağlık ve güvenlik kriterleri. Kullanılan malzeme, boyası bebeğiniz için çok önemli. Diğer konu da güvenlik. Bebek odasındaki güvenlik unsuruna başka bir yazımda ayrıca değineceğim.

Şimdi hem kullanışlı, hem pratik hem de sağlık çözümlerin öncüsü IKEA’ nın bebeğiniz için hazırlamış olduğu birbirinden güzel mobilya seçenekleri size sunmak istiyorum. Odayı hazırlarken aslında önce kendi hayalinizdeki odayı hazırlıyorsunuz, bebeğiniz büyüdükçe, çocuk yaşa geldiğinde kendi hayalleri sizinkinden daha çok önem teşkil ediyor. O sebeple düzenleme yaparken çocuğunuzun fikrini almanız çok önemli. Çok basit bir örnek vereyim, Derin’ in zaman zaman kullandığı el kremi ve dudak kremini ben başucundaki komidin üzerine koyuyorum, kendisinin de geçen gün oradan aldığını kütüphanedeki kalemlerinin olduğu bölüme koyduğunu gördüm. Gerekçesi de çok açıklayıcı idi: “burası daha elimin altında, burada durmasını istiyorum.” Cevap çok net. Asla bir daha yerini değiştirmedim.

IKEA’ nın TV reklam filmine denk gelmişsinizdir mutlaka. Ana fikir ilham veren odalar. Hayalinizdeki çocuk odasını yaratma zamanı:

Çocuklar, uyurken, oynarken, yaratırken ve çalışırken hayalini kurdukları ve ihtiyaçlarını karşılayan bir odada daha kolay gelişip büyürler. Fiziki ve zihinsel gelişimlerini destekleyen, hayal güçlerini ortaya çıkaran, eğlenceli bir odada kendi dünyalarını yaratabildikleri için mutlu olurlar.

Sonuç olarak şunu demeye getiriyorum. Kocaman bir oda takımına ihtiyacınız yok, sonra benim gibi el atından çıkarmaya çalışırsınız. Bebeğinizin en temel ihtiyacı siz ve sizin sevginiz. Sonrasında yatacağı bir yatak ve kıyafetlerini koyacağız bir şifonyer. Ve elbette bebeğinizin alt temizliğini yaparken sizin vücut ergonominize uygun ünite. Bu kadar. Bebeğinizin odasını kalabalık bir şekilde doldurmaya hiç gerek yoktur. En basit, en pratik çözümler ile halledebilirsiniz. Gene geçen gün bir danışan çiftimle bu konuyu konuşuyoruz, güldüler ve dediler ki, gel bizim odaya bak. Kızlarının odasını hazırlamışlar: IKEA’ dan bir yatak ve mini bir dolap almışlar. O kadar, başka bir şey yok. Zaten ihtiyacınız da yok.

Bebek odası hazırlarken rahatlık, güvenlik, pratiklik en önemli unsurlardır. Sağlıklı ve kolay temizlenebilen eşyalar olmalıdır. Ben halıya karşıyım, minik kilimler olabilir, yada gerçekten IKEA’ nın yün olmayan bebek-çocuk odaları için tasarladığı halılar olabilir.

Size IKEA’ nın önerdiği keyifli çözümlerin fotoğrafları ile paylaşmak isterim.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR