Hamilelikte giyim

Dün akşam instagram hesabımda anne adaylarına “Gebelikte giyinirken nelere dikkat ediyorsunuz?” diye sordum. Maalesef gelen cevaplar ve yorumlardan anladım ki benim hamileliğimin üzerinden 7 sene geçmesine rağmen tekstil sektörü bu konuda ilerleme kaydedememiş. Neyse ki H&M mağazası açılmış, bir onu anladım. Benim zamanımda yoktu maalesef.  Ve gelen yorumlardan anladığım kadarı ile hamilere de H&M ürünlerini pek seviyorlar.

giyim

Şimdi aslında konunun üzerinden şöyle bir geçsek: gebe kadın nasıl giyinmelidir, ne giymelidir? Eskiden yani annelerimizin zamanında en bol kıyafetler hamile kıyafetleri imiş, hatta sadece elbise giyerlermiş. Hatırlıyorum annem kız kardeşime hamile iken giydiği spesifik elbiseler vardı. Zaten sanırım hepimizin gebe dolabı tekrardan oluşuyor. Fazla çeşit almamaya özen gösteriyoruz.

Ben Şubat ayında hamile kalmıştım ve Ekim ayında doğum yaptım, tam bir yaz gebesiydim. Benim zamanımda da çok seçenek yoktu. Zara ‘ da sadece Jean pantolon vardı. LC Waikiki ‘de bir kaç çeşit, ama sadece belirli mağazalarda. Anadolu Yakası’ ndaki hiç bir mağazasında gebe kıyafeti bulamamıştım. Geb-be giyim vardı, ki bence fiyat performansı hala çok yüksek. Hiç alışveriş yapmadım oradan. Bir de Bağdat Caddesi’ nde Ebru Giyim vardı.  Sanırım favorilerimden birisiydi.

İlk zamanlar çok net hatırlıyorum, Mango’ dan aynı model pantolonun 3 rengini almıştım, lastikli-bol paça bir pantolon. İnanılmaz rahat etmiştim, kazak-tişört gibi şeylerde bir beden büyük alıyordum. Değiştirip, farklı renklerde kombin yapıp onları giyiyordum. Ben zaten iç karnı küçük olan bir gebeydim, yani özetle 10. haftadan itibaren eski kıyafetlerimin hiç birine giremiyordum, karnım hemen belirgin bir şekilde çıkmıştı. Ebru Giyim’ den aldığım 1 adet siyah tayt ve Jean pantolon hayatımı kurtarmıştı ilerleyen zamanlarda. Sonra yaz geldi, iy iki Yargıcı vardı ve çeşit çeşit 42 beden bol elbise almıştım, hep onları giydim. Bir de yazlık bir etek almıştım Ebru Giyim’ den. Böyle geçti gitti hamilelik. Aldığım bütün büyük beden tişörtler, sürekli giymekten, yıkamaktan, ütülenmekten perişan hale gelmişti, lohusalık sonrasında kilo vermeye başladıktan sonra hepsi çöp oldu. Başka birin veremeyecek kadar eskimişlerdi.

Peki, hamile iken dar mı giymeli, bol mu giymeli sorusuna cevabım çok net olacak. Gebe ne istiyorsa(!) İster dar giyer, ister bol giyer. Hala çok seçkin alternatifler yok, Allahtan bol kesimli gömlek ve tişört modası var da kolay idare ediliyor. Birkaç tane de tayt ve pantolon ile 9 ay hemencecik bitiyor.

Bence en önemlisi tekstilin kaliteliği. Pamuklu olması çok önemli ama hala sentetik kumaştan yapılmış tişörtler olduğunu görüyorum. Sağlıklı değil, zaten hamile hormonları sebebi ile daha fazla sıcak basması yaşıyor, bir de sentetik kumaş terlemesini daha da hızlı gerçekleştiriyor.

Önemli öncelikler:

Pamuk ve keten ürünleri tercih edin.   
Çok hızlı kilo almaya başlıyorsunuz, beden seçerken dikkat etmelisiniz.
Açık renkli, seyrek dokulu, geniş kıyafetleri tercih etmelisiniz.
Kendinizi iyi hissedecek kıyafetler olması bence en önemli ayrıntıdan birisi.
Giydiğiniz pantolon, etek vb. kıyafetlerin belinizi sıkmaması önemli, sıkı kemer de kullanmayın.

Süt hormonlarının etkisiyle gebeliğin ilk 3 ayından itibaren memeler hızla büyür. Memeyi sıkacak ya da çok serbest bırakacak sutyenler yerine, memenin tam ölçüsünde sutyenler tercih edilmelidir. Geniş balenli ve geniş askılı olursa daha rahat edebilirsiniz. Geceleri de göğsü sıkmayan sutyenlerin takılması önerilir. Bunlardan yola çıkılarak pamuklu, göğsü sıkmayan, ancak kavrayarak destekleyen geniş balenli ve askılı sutyenleri tercih etmelisiniz.
Alt bedene iç çamaşırı seçmek de genital yol hastalıklarından korunmak için önemlidir. Genital bölgesi mikroplara, enfeksiyonlara çok açık ve bunlara karşı da çok hassastır. Bu sebeple özellikle terletecek iç çamaşırlarından kaçınmak gerekir. pamuklu, geniş, rahat, seyrek dokulu iç çamaşırları hem sizi terletmeyecek hem de o bölgede kan dolaşımını engellemeyecektir. İç çamaşırı lastiklerinin beli, göbeği sıkmaması, sizi rahatsız etmemesi gerekir.

Ayakkabı konusuna gelince çok düz de giymeyin diyorlar, çok topuklu da. Annenin rahatı önemli buradaki seçenek. Ayağınızı terletmeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Spor ayakkabılar sanırım vazgeçilmezimiz. Ayakkabıların topuğunun 2-3 cm olması gebelikte en ideal olanıdır. Ayaklarda tuz ve şeker tüketimine bağlı olarak ödem olabilir, rahat ve geniş ayakkabıları tercih etmelisiniz. elbette bir de şeker ve tuz tüketimine dikkat etmelisiniz.

Sanırım aklıma gelen ilk önemli detaylar bunlar. Markaların da daha şık, rahat tasarımlar yapması da en büyük dileğimiz. Dolabınızın çok küçük bir bölümünü gebelik için ayırın, çok fazla alışveriş yapmanıza gerek yok. Önden kolay açılan, düğmeli ve bol tişört, gömlekleri daha çok tercih edin çünkü emzirme döneminde de kullanabilirsiniz. Sizi iyi hissettirecek, rahat ve pamuk kumaş türünden her ürünü tercih edebilirsiniz özellikle üst giyimde. Ama alt giyimde mutlaka gebe eteği, pantolonu olmasına, karın bölgesinin sizin için tasarlanmış olmasına dikkat ediniz.

hmm


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR