BURADASINIZ

Emzirme önündeki engeller

Emzirme önündeki engeller

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, bir bebeğin beslenmesinde 4 aşama sıralar:

  1. Kendi Annesinin Sütü, Emzirmek
  2. Kendi Annesinin Sağılmış Sütü
  3. Başka Bir Annenin Sütü

Eğer bunların hiçbiri yoksa,


  1. Formül Süt

Emzirmenin başarılı olabilmesi için bol bol sık sık emzirmeniz gerekir. Asla sütünün yetmeyeceğini düşünme, doğa sana bebeğin için yeterli sütü veriyor zaten. Sütünün daha da artması için bol bol sık sık emzirmelisin.

Bazen hem görüyorum hem duyuyorum, maalesef yenidoğan bebeğe biberon ile anne sütü veya formül süt veriliyor. Lütfen ama lütfen bebeğinizi plastik biberon ucuna, silikon meme ucuna alıştırmayın. Bebeğiniz bunların tadını aldığı sürece sizin memenizi, sizin teninizi emmeyecektir. Geçen gün doğumdaydım, doğumdan sonra annenin bebeğini bekliyoruz odada. O sırada başka odada kalan 1-2 gün önce doğum yapan başka bir annenin bebeğine hemşire formül süt getirdi, hem de kocaman biberonla… Şimdi neden formül süt bilemiyorum, düşünmek bile istemiyorum bari biberon ile verme! Sözüm ona bebek dostu hastane…

Bebek annesini emmeli, emzirmenin faydaları yazıyoruz yazıyoruz bitmiyor. Ben size o anne eve geçtikten sonra ne olacak söyleyeyim.

  1. Sütü azalacak, emzirmediği için
  2. Bebeği memesini emmeyecek, sinirlenecek, ağlayacak.
  3. Biberon isteyecek, annesinin tenini, memesini görünce çok ama çok sinirlenecek.
  4. Anne de sütüm az yetmiyor, bebeğim beni emmiyor diye daha da panikleyecek.
  5. İşte ülkemizde emzirme oranları bu sebeple günden güne düşüyor.

Emzirme konusunda bilinçlenin. Emzirme eğitimi alacağınız kişileri iyi seçin. Formül mama, biberon, pompa sponsorluğunda yapılan eğitimlere dikkat, size bu eğitimlerin sonunda promosyon hediye dağıtıyorlar, o hediyelere ihtiyacınız yok. Bebeğinizin sizi emmesine ve sizin de emzirmeye ihtiyacınız var. Emzirmek ve anne sütü konulu bu haftaki HT Hayat yazımı okuyun, okutun…

Gün Yayıncılık’ ın dilimize çevirdiği La Leche Leauge’ in Emzirme Sanatı kitabını hamileliğinizin ilk haftalarında alın okuyun. Bu kitap çok ama çok önemli, değerli bilgileri içerir. Bilinçlenin….

Emzirme başlangıcı sırasında biberon ve emzik kullanmayın! Bebeğinizin emeceği en sağlıklı meme sizin memenizdir; onun zamanla gelişecek olan emme becerilerinde kafasının karışmasına neden olmayın.

1


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR