BURADASINIZ

Anne sütünün içeriğini hiç merak ettiniz mi?

Anne sütünün içeriğini hiç merak ettiniz mi?

Emzirme Psikoloğu ve Laktasyon Uzmanı Pınar Ayata’ nın orjinalden dilimize çevirdiği bu tabloya baktığımızda anne sütünün ne kadar mucizevi bir besin olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Emzirmek önemlidir. 

Emzirmek nedir?

Aslına üreme sıralamasındaki bir sonraki doğal adımdır: hamilelik – doğum – süt salgılama.

Bebeğinizin beslenme biçimi olmaktan çok daha fazlasıdır.

Bebeğinizin anne sütünü almanın en doğal yoludur.

Hem annenin, hem de bebeğin ihtiyaç duydukları bağı sağlar.  

Anne sütünü en kolay ve en hızlı arttırma yoludur.

Bebeğin diş ve damak yapısının gelişimi için en ideal ve en doğal yoldur.

Bebeğin sağlıklı gelişimi için ihtiyacı olan bakterileri vb. bileşenleri, sadece anne sütünden değil, aynı zamanda annenin solunumundan ve teninden de almasıdır; devamında da anne sütünden antikorları, yani bağışıklık güçlendirici faktörleri alır bebek.

Anne ve bebeğin uzun saatler bakışmasının ve ten tene olmasının yoludur.

Bir bebeğe, sadece annesinin yaşatabileceği eşsiz bir duygudur.

Bebeğiniz açısından bakıldığında, emzirme onun doğuştan beklediği bir şeydir. Sizinle emme ilişkisi, onun kendisi ve başkaları hakkında nasıl düşündüğünün temelini oluşturur.

Bebeğini formül süt ile besleyen anne bebeğinin ağladığını duyduğunda, bunu aklını kullanarak cevap verir. Emziren bir anne ise bebeğinin ağladığını duyduğunda bütün bedeninin kimyası cevap verir.

Emzirme, anne kimliğine geçmenizi kolaylaştırır.

Özetle, annenin bebeğini emzirerek anne sütüyle beslemesi hem bebeğin sağlığına hem kendi sağlığına hem de bebeğiyle arasında kuracağı duygusal bağın geliştirilmesine olumlu katkı sağlar. Tabii ki anne sütünün bebeğin ihtiyaçları için en uygun besin olduğu apaçık bir gerçektir ancak burada vurgulamak istediğimiz anne sütünden bağımsız kendi başına emzirme faaliyetinin bile çok faydalı oluşudur. Emzirme işlemi anneyle bebeğin duygusal anlamda yakınlaşmasını sağlar. Emzirme sırasındaki göz teması ve tenlerin birbirine dokunması annenin bebeğine şefkatle yaklaşmasına, aralarında sevgi dolu bir bağ kurulmasına vesile olur.

Douglas Tablo


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR