Emzirme Destekleyici Sistem

Bazen bazı koşullarda bebek memeyi almayabiliyor, ya da bir şekilde anne yetersiz süt üretimi ile karşı karşıya kalabiliyor. Hep diyoruz ya; emzirin, emzirirseniz sütünüz gelecektir. Ama bu sırada siz yeterli emzirmediyseniz belki de talebe göre memeniz daha az süt üretmeye başladı ve bebeğinize süt yetmemeye başladı (kilosundan anlaşılır). Formül mama vermekten başka şansınız kalmadı ama bir yandan emzirme istiyorsunuz ama biberon verdiğiniz için bebeğiniz biberondan çekmeye alıştı ve sizin memenizi red ediyor. Ya da bazı tıbbi sebeplerden dolayı süt üretiminiz az (bazı göğüs ameliyatları, diyabet, hormon dengesizliği, polikistik ovarian sendromu, hipoplazi)

Emzirme destekleyici sistem ile emzirme sorunlarına çözüm bulabilirsiniz.

Emzirme Destekleyici Sistem (EDS) ile bebeğin,  ihtiyacı olan mama veya sağılmış sütünü en iyi şekilde alması sağlanabilir.

EDS sayesinde :

1. Bebek meme emmeye devam eder.
2. Bebekler emerek,  emmeyi öğrenir.
3. Anneler emzirerek, emzirmeyi öğrenir.
4. Bebek memeden anne sütü almaya devam ederken, süt salgısının artmasını sağlar.
5. Daha önce biberon ve meme dışı yöntemlerle besin takviyesi yapılmış bebekler memeyi reddedebilir. Bu yöntemde bebek memeyi reddetmez.
6. Emzirmek sadece anne sütü ile beslemek değildir. Anne ve bebek arasındaki bağı ve teması sağlar.
 

Gereken malzemeler:

  • 5 numaralı (gri uçlu) bir beslenme kataterine (beslenme sondası) ihtiyacınız olacak. Katateri doktorunuzdan veya medikal malzeme satan yerlerden (mesela buradan) edinebilirsiniz. 5 numara bulamıyorsanız, 6 numara da kullanabilirsiniz. 6 numara (açık yeşil uçlu) kullanmak durumda kalırsanız : bu katater biraz daha geniş olduğundan, sağılmış süt ya da mama akışı fazla olursa hortumun ortasını biraz kıvırarak akışı yavaşlatabilirsiniz.
  • 20m lik iğnesiz bir şırınga (enjektör) (EDS temizliği için.)
  • Bir biberon ya da sağma makinesi ile satılan süt kabı + bir emzik

EDS montajı nasıl yapılır?

https://youtu.be/aB3TMy-H5zk

 

Ayrıca buradan da detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Kaynak: Emzirme Sanatı, La Leche League Türkiye


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR