Bebekler de acı hissediyormuş!

Yeni doğmuş bebeklerin de en az yetişkinler kadar hatta daha fazla acı hissedebildiğini ortaya çıktı.

İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, sanılanın aksine yeni doğmuş bebeklerin de en az yetişkinler kadar hatta daha fazla acı hissedebildiğini ortaya çıkarttı.

Uyuyan 1-6 günlük 10 bebeğin ayaklarının altını özel bir çubukla “hafifçe” dürten araştırmacılar, bu sırada bebeklerin beyninin MR’ ını çekti.

YETİŞKİNLERDEN DAHA ÇOK ACI HİSSEDİYORLAR

Uzmanlar, deney sonucunda yetişkinlerin beyninde acı duydukları sırada aktive olan 20 bölgeden 18’inin dürtüldükleri sırada bebeklerin beyninde de aktif hale geldiğini gördüklerini söyledi. Araştırmacılar ayrıca bebeklerin beyninin bu küçük “dürtmeye” yetişkinlerin dört kat daha yüksek seviyedeki bir acıya verdikleri tepkiyi gösterdiğini, bu nedenle bebeklerin “yetişkinlerden daha çok acı hissettiğini” düşündüklerini söyledi.

1980’Lİ YILLARA KADAR AĞRI KESİCİ VERİLMİYORDU 1980’li yıllara dek “yeni doğmuş bebeklerin acı hissetmediğin” inanıldığı için ameliyata alınan bebeklere hareket etmelerini engelleyen ilaçlar veriliyor ancak ağrı kesici verilmiyordu. Araştırmalar halen bebeklere uygulanan kısmen acı verici prosedürlerin %60’ında ağrı kesici kullanılmadığını gösteriyor. Araştırma eLife isimli akademik dergide yayınlandı.

Haber: http://www.e-psikiyatri.com/

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR