BURADASINIZ

Bebeğinizin kakası size ne anlatır?

Bebeğinizin kakası size ne anlatır?

Anne sütü ile beslenen bebeğin sindirim sistemi iyi yağlanmış bir makine gibi çalışır. Kaka hızlı bir şekilde gelir. Hatta bebeğiniz günde altı kere bezini kirletebilir. Mama ile beslenen bebekler bunun aksine üç yada dört kere bezlerini kirletirler.

Tüm sırlar doğumda gizli! Bir bebeğin doğumu ile kakanın çıktığı yol arasında önemli bir bağ vardır.

Bebeğin normal (vajinal) şekilde mi yoksa sezaryen ile mi doğduğu annesindeki bakterilere ne derece maruz kaldığını da belirler. Normal doğumun yararlarından biri bebeğin vajina kanalından geçerken milyarlarca bakteriyi güzelce sindirmesini sağlamasıdır. Sezaryen ile doğan bebekler ise dünyaya bu kadar çok bakteriye maruz kalmadan gelir.

Normal yolla doğan bebeklerde sezaryenle doğan bebeklere göre daha az yiyecek alerjisi ve egzama görülür.

Doğumdan sonra bakterilere maruz kalmak sindirim sisteminin gelişmesi açısından çok büyük öneme sahiptir. Nekrotizan enterekolit (NEC, NEK) gibi ciddi bağırsak problemlerini önler.

Bebeğinizin bezindeki kakanın rengi size bir çok konuda ip ucu verir. Mesela Derin’ in zaman zaman yeşil olurdu öğrendim ki; bir kaç sebebi varmış. Mesela demir takviyeli bebek maması yada demir içerikli başka besinler yedirdikten sonra genellikle bebeğin kakası koyu yeşil olur. yada anne sütü ile beslenen bebekler de sadece ön sütü emdilerse kakaları yeşil olabilir. Yani bebek ön süt sonrası olgun sütü almıyor olabilir, bunun için dakikaya/süreye bağlı kalmaksızın bebeğinizin memenizi boşaltmasına izin vermeniz lazım…..

Yukarıda size verdiğim bilgiler hayatımıza faydalı kaynaklar/kitaplar kazandıran Sevgili Gün Yayıncılık’ ın yeni çıkardığı kitaptan alıntılar. Kitabın özeti aslında bana göre net: BAĞIRSAKLAR VAJİNAL DOĞUMU SEVERLER!

Kitap ile ilgili bülteni sizinle paylaşmak istiyorum:

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Çiş, kaka, pırt, gup, kusma ve çok daha fazlası hakkında bilmek istemediğiniz her şey…

Amerika’da çok satan “What’s Your Poo Telling You?” kitabının yazarları uzmanlıklarını bu kez bebek kakası üzerinde gösteriyor!

Bebeklerin –çocuklarınkinden farklı olarak bir günü bir gününü tutmayan kakaları onların genel sağlığı hakkında bize çok şey söyler. Dr.Anish Sheth ve Josh Richman “Kakalangelo” dan “Gençlik Pınarı”na; “Rus Ruleti”nden ebeveynlerin kabusu “Kakanami” ve “Çifte Bela” ya dek anne karnından tuvalet eğitimi sürecine kadar bebeklerin sindirim (ve elbette boşaltım!) maceralarına ilişkin yaşadıkları tüm acayip olayları bu kitapta inceliyor. “Bu nasıl renk böyle bu da ne demek şimdi?” diye biricik bebeklerinin bezindekilerin içeriğini adeta “hayatın anlamını ararcasına” merak eden yeni anne babalar “Kaka Paleti” bölümünde aradıkları tüm cevapları bulabilirler. 
Eğlenceli ve usta bir dille yazılıp aynı ustalıkla resimlendirilen “Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?” kirli bezlerle baş edecek yeni ebeveynler ve anne baba adayları için paha biçilmez bir rehber.        

Gün Yayıncılığa ebeveyn kitaplığına bu kadar güzel katkıda bulunduğu için ayrıca teşekkür ediyorum.

bebeginizin kakası size ne anlatır

 


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR