Perine masajı nasıl yapılır?

Perine masajı nedir?

Perine, vajina ile makat arasındaki bölgedir. Doğumdan önce perine bölgesine yapılan masaj doğum sırasında bu bölgenin esnekliğine katkıda bulunur, yırtılmaları önler. Aynı zamanda da doğum sırasında epizyotomi (doğum eyleminde perine kaslarının ve vajina duvarının kontrollü olarak kesilmesi işlemi) yapılma oranını azalttığı yönünde bilgiler vardır.

Perine masajı, pelvik taban kaslarının kanlanmasını, elastikiyetini ve gevşemesi arttıran eski bir yöntemdir. Bu masaj bebeğin doğumunun perine yırtığı ya da hasarı oluşmadan gerçekleşme şansını yükseltir.

Masaja gebeliğin 34. haftasından sonra başlayabilirsiniz.

Perine masajı nasıl yapılır?

Masajı kendini ya da eşiniz yapabilir. Özellikle gebeliğin sonra son aylarına doğru karın bölgesinin daha da büyümesi sebebi ile perine masajı bir başkasının yapması daha kolay olacaktır.

Mesaja başlamadan önce eller yıkanır, tırnakların kısa olduğundan emin olunur. Ayrıca idrarınızı yaparak mesanenizi de boşaltmış olmanız gerekmektedir.

Rahat edebileceğiniz bir pozisyona geçin.

Masajı ılık bir banyonun ardından yapmak daha konforlu olabilir, sıcak su bu bölgedeki dokuları yumuşatmış olur.

Masajı farklı pozisyonlarda yapabilirsiniz. Yarı oturur, çömelme pozisyonu bir duvara dayanarak, küvette, tuvalette, ya da bir sandalyeye oturarak, hatta ayakta durup bir ayağınızı sandalye üstüne koyabilirsiniz. İlk uygulamalarda işinizi kolaylaştırmak adına perine bölgesini daha rahat görebilmek için ayna da kullanabilirsiniz.

Masaj sırasında küçük bir kaseye bir miktar yağ konulur. Doğal zeytinyağı, badem yağı veya perine masajı için yapılmış hazır karışımları kullanabilirsiniz.

Parmaklarınızı yağlayıp perine bölgesinde ve vajinanın alt kısmında kaygan ve rahat hareket edebilecek bir duruma getirmelisiniz. Masajı kendiniz yapıyorsanız başparmağınızı kullanmanız daha rahat olabilir. Eşiniz yapıyor ise her iki işaret parmağını kullanabilir.

Parmaklarınızı yaklaşık 5 cm (ikinci boğuma kadar) vajinanın içerisine yerleştirin. Parmaklar vajina içinde vajina ile makat arasındaki bölgeyi aşağıya doğru bastırın. Perinenin iç kenarı ve alt vajina duvarı yağ ile ovun. Vajinanın üst yan duvarından sabit bir şekilde basınç uygulanarak parmaklar aşağıya doğru kaydırın. Parmaklar sonrasında U harfi oluşturacak şekilde vajinanın diğer üst yan duvarına kadar çıkarılır. Başlangıçta kaslarınızda bir gerginlik hissedebilirsiniz ama zamanla masaja devam ettikçe kaslarınızın gevşediğini göreceksiniz. 

Bu masajı yaparken perine bölgenizin ve vajinanızın doğum sırasına bir çiçek gibi açıldığını hayal edebilirsiniz.

Perine masajını haftada 4 ya da 5 kez; 5 dakika boyunca yapmalısınız.

Sonuç olarak gebeliğinizin son haftalarında yapılan perine masajı, perinenin elastikiyetini artırmaktadır.

Kendi doktorunuza danışmadan perine masajı yapmamanız önerilir.

Konu ile ilgili detaylı video izlemek isterseniz;


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR