Doğumda pilates topu kullanımı

Aktif doğum kadının yatarak değil de, bedenini dinleyerek istediği hareketleri yaparak doğum yapmasıdır. Hareket özgürlüğü, doğumda hissedilen ağrıyı azaltan en kolay uygulamalardan biridir.

Çünkü hareket özgülüğü doğumu kolaylaştırır. Doğumda hareket ve pozisyon değişikliği sayesinde, daha çabuk ve konforlu bir doğum yapabilirsiniz. Doğumda kontrol gücünüzü hissedersiniz ve normal doğum yapma şansınız artar.

Pilates, sağlıklı bir yaşam için tercih edilen bir spor ayrıca hamilelerin de doğum öncesi hazırlık sürecinde tercih ettiği yöntemlerden biri. Doktorunuz onayında hamileliğiniz süresince egzersiz yapabilirsiniz. Daha önce hamilelikte egzersiz ile ilgili uzman bir kişinin önerilerini paylaşmıştım.

Pilates topu rahat bir doğum için en kullanışlı yöntemler arasında yer alıyor. Özellikle doğumun başlarında, kasılmalar arasında veya sırasında topun üzerine oturabilirsiniz. Yatarak doğum yapamazsınız, dolayısı ile bedeninizi dinlemeye fırsat verin. Bedeniniz size nasıl hareket edeceğiniz konusunda ipucu verir. Beden nasıl rahatlayacağını, gevşeyeceğini biliyor. Topun üzerine oturmak leğen kemiğinizin doğal olarak sallanmasını, hareket etmesini ve dönmesini sağlar. Ayrıca bebeğin aşağı inmesini destekler.

Her hastanede doğum topu olmayabilir, daha önceden olup olmadığını sormanızı öneririm. Kendinize bir top alabilirsiniz, genelde 65cm çapı olan bir top uygundur. Hamileliğiniz sırasında eğer hiç topa oturmadıysanız biraz egzersiz yapmalısınız, direk doğumda kullanmamanız dengede durmanız açısından daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca hamilelik sırasında da evde top ile egzersizler yapabilirsiniz. Belinizi oldukça rahatlatacaktır.

 


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR