BURADASINIZ

Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Bebeklerde tırnak bakımı nasıl yapılır?

Geçen gün Derin’ in çekmecelerini düzenlerken bebeklik tırnak makasını bulunca birden tırnağını keserken ne kadar korktuğumu, panik yaptığımı hatırladım. Annemden yardım almıştım, hatta nasıl kesebiliyorsun diye anneme şaşırmıştım. Halbuki ne var, çok da büyütülecek bir konu değil ama işte korkabiliyoruz. Ama korkmanıza gerek yok, gayet basitve kolay bir işlem.

Bebeğinizin tırnaklarını kısaltmanız yada törpülemeniz, kendini ve sizi tırmalamasını önler ayrıca tırnak aralarına kir, tüy birikmesini de engeller.

En rahat pozisyonu bulun. Işık yeterli olsun. Bebeğinizin özellikle karnının tok olmasına dikkat edin hatta uyurken yapan anneler de var. Uçları yuvarlatılmış makas ve bebek törpüsü kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta bazen sadece törpülemek bile yeterli oluyor. Ellerini fıkır fıkır oynatabilir, sıkı sıkı tutun…

Bazı anneler bebeğin ellerine eldiven takmayı tercih ediyor. Ama ellerin serbest kalmasında fayda var. Hem rahatlaması için hem de ellerini emmek isteyebilir.

Ayak tırnakları ise daha yumuşaktır. Yavaş uzar, sık sık kesmenize veya törpülemenize gerek yoktur. Hatta ilk ay kesmenize bile gerek olmayabilir.

Tırnakları keserken küt kesmelisiniz. Kestikten sonra sivri yerleri törpülerseniz kendisini çizmesini engellersiniz. Banyodan sonra tırnaklar yumuşadığı için daha kolay kesersiniz.

Kestiğinizde küçük bir kaza olur ise, kazayla kanarsa üzerine ne sürmeniz gerektiği ile ilgili doktorunuza danışabilirsiniz.

 

 

 

 

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR