Nişan gelmesi nedir?

Doğum nasıl başlar?

Ebeveynlerin hatta gebelerin eğitim sırasında en sık sorduğu ve merak ettiği bir sorudur. En büyük korkuları ise doğumun başladığını anlayamamaktır. Emin olun, doğumunuzun başladığını anlarsınız. Çünkü bebeğinizin ve vücudunuzun size gönderdiği bazı işaretler vardır. Hatta doğumunuzun başladığını ve bebeğinizi kucaklama zamanının geldiğini bir anne olarak içgüdüsel olarak da hissedersiniz.

İsterseniz öncelikle bebeğinizin ve vücudunuzun doğumun başladığına dair size gönderdiği işaretleri inceleyelim.

Nişan gelmesi
Halk arasında nişan gelmesi denir. Bu aslında hamileliğiniz boyunca rahim ağzınızı (serviksi) bir tıkaç gibi tıkayan, enfeksiyonlara karşı bebeğinizi koruyan, sümüğümsü bir madde olan mukusun dışarı atılmasıdır. Nasıl oluyor da bu madde dışarı atılmak istiyor. Bu noktada rahim ağzında ne gibi hareketler olduğunu anlamak lazım. Mukus neden çıkmak istedi dışarıya? Çünkü rahim ağzında doğuma hazırlık için bir takım değişiklikler meydana gelmeye başladı. Rahim ağzı doğuma hazırlanırken önce ne doğru hareket eder, daha sonra esnemeye ve yumuşamaya başlar. Daha sonra da kendini geri çeker ve incelir, kısalır. Daha sonra doğum dalgaları ile genişleyip açılmaya başlar. İşler bu noktaya yani tam açılma noktasına gelmeden önce rahim ağzında bulunan mukus kendini dışarıya atar. Yani tam hazırlık kasılmalarınız başladığı noktada. Hafif pembemsi bir renktedir, peltemsi kıvamdadır.

Nişan gelmesi

Ben doğuma hazırlık eğitimlerimde bu bölümü anlatırken, genelde gebelerden hemen şu soru gelir:

“Peki, nişan geldiğini hisseder miyiz?”

Hem evet, hem hayır. Bazen bazı anne adayları hissetmeyebiliyor. Ama genelde hissedilir. Bu arada hafif pembe renk olmasının sebebi, rahim ağzınızdaki hareketler sebebi ile kılcal damarlar çatladığı için kanla karışabilir. Korkmayın!

Nişan geldikten sonra ne yapıyorsunuz?

Telaş yapmıyorsunuz, sakin bir şekilde doktorunuza haber veriyorsunuz. Ancak gelen sıvı yoğun kan içermiyor ise acil bir durum değildir, yani mesela sabaha karşı bir saatte geldi ise nişan, acilen doktorunuzu aramanıza gerek yoktur. Aslında burada belki kısıtlamamak lazım. her doktorun prensipleri farklıdır, eminim bu konuyu daha önce doktorunuz ile konuşmuş olmalısınız. Belki doktorunuz nişanınız gelince hemen haberdar olmak ister  belki de bir kaç saat sonra da haberdar olmak isteyebilir. Bunu siz ve doktorunuz daha önce aranızda konuşun derim. Doktorunuz ile konuşurken rahim ağzından böyle bir sıvı geldiğini, rengi ve yoğunluğu hatta ne kadar sık geldiğini söyleyin. Daha sonra öyle herkese haber vermenize gerek yok ama doğumunuz sırasında bir doğum destekçiniz var ise ona da haber vermekte fayda vardır.

Nişan geldikten ne kadar süre sonra doğum başlar?

Kim bilir? Hemen de başlayabilir, bir kaç saat sonra da, bir kaç gün sonra da… Her kadın farklı doğurur. Dolayısı ile sizin doğumunuzda ne zaman başlar bilemeyiz, bildiğimiz tek şey zaten bir şekilde doğuracağınızdır.

Nişan geldikten sonra hemen kasılmalarınız başlar mı? Hiç belli olmaz, dediğim gibi her kadın farklı doğurur. Hemen doğum dalgalarınız başlayabilir de başlamayabilir de. Önemli olan sakinliğinizi korumak ve hayatınıza devam etmektir. Telaşa vermeyin, panik olmayın. Tam tersine mutlu olun, bebeğinize kavuşacaksınız.

Nişan geldikten sonra hayatınıza nasıl devam etmelisiniz? 

Normal hayata devam. Farklı bir şey yapmayın, hatta daha sakin olun. Acaba doğum ne zaman başlar diye oturup kafa yormayın. Başlayacak işte, bir şekilde doğuracaksınız. Önemli olan sağlıklı bir şekilde kucağınıza bebeğinizi almak değil mi?

Yürüyüşe çıkın, eşiniz ile sevdiğiniz bir restorana/kafeye gidin. Gün içinde ne yapıyorsanız aynen yapmaya devam edin.

Doğum nasıl başlar yazı dizisine devam etmek için buraya…..


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR