BURADASINIZ

“Yaşasın okul açılıyor”

“Yaşasın okul açılıyor”

Evet, bu sabah Derin tam da bu cümleyi kurarak uyandı. Yaz mevsimi ile birlikte yani 14 Haziran tarihinden itibaren Derin’ in okuluna ara vermiştik. 1.5 ay süren Datça tatilimiz sonrasında Ağustos ayını evde, İstanbul’ da geçirdik. Devam ettiğimiz Boğaziçi Park Anaokulu’ nun yaz okulu devam ediyordu ama biz yaz tatili arası vermek istedik. Biraz okulu özlemek lazım değil mi, yani biraz da yaz tatili mefrumu bilsin çocuklarımız. Evet, evde vakit geçirtmek hele de İstanbul’ da kolay olmuyor ama yapacak bir şey yok.

Derin’ in okulundan yana şansımız çok iyi gitti diyebilirim. Derin 3 yaş civarında iken sadece 3 ay, günde 2 saat okula devam etti, ama 4 yaşından itibaren tam zamanlı olarak gidiyor. Okulunu, öğretmenini ve arkadaşlarını seviyor. Olması gereken de bu değil mi? Okul seçimi yapmak bir aile için yada bir anne için zor. Açık söylemek gerekirse parametrelerim çok fazla idi, ama ta ki Sevgili Iraz, çok sık dokuma acil bir okula ver dediğinde çevremde yaptığım mini çaplı bir keşif sonrası Boğaziçi Park ile yollarımız kesişmişti. En iyi okul eve en yakın okuldur diye düşünürken, eve çok uzak olmayan ama çok da yakın (kısa yürüme mesafesi) olmayan bir okuldu Boğaziçi Park. Hassas noktalarım, olmazsa olmazlarım vardı, her ebeveynin olduğu gibi. Ama içine girince anlıyorsunuz; mükemmel okul yoktur, nasıl mükemmel ebeveyn yoksa. İhtiyacı karşılayan okul vardır. Burada tabi ki herkesin ihtiyacı değişkendir. Öncelikle güven ararsınız, temizlik/hijyen ararsınız, samimiyet ararsınız. En önemlisi sevgi ararsınız. Kurallarınız vardır, okulun da aynı kurallar çerçevesinde olmasını istersiniz. Ama en en önemlisini çocuğunuzun okulu sevmesini, okulda mutlu olmasını istersiniz. Sabah nasıl bıraktığınız değil, okuldan nasıl aldığınız önemlidir bana göre. Çocuğunuz mutlu, neşeli, güler yüzlü çıkıyor ise okuldan, tamamdır.

Boğaziçi Park Anaokulu Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan okul öncesi eğitim modelini esas alan ECAS (EUROPEN CULTURAL ASSOCIATION SCHOOLS) sisteminin üyesi. Bu ne anlama geliyor?  Yabancı dil öğretim uygulamaları Avrupa Konseyi Modern Diller Bölümünce belirlenen eğitim politikalarına göre yapılmakta. İngilizce derslerinin bir nebze daha ciddiye alındığını, iyi bir eğitim için ellerinden geleni yaptığını görüyorum. Kitaplarımız da çok eğitici ve eğlenceli. Oxford yayınlarının playtime serisi okutuluyor. Diğer eğitim materyallerinden birisi de YUP. Mantıksal ve matematiksel geliştirmeyi hedefleyen bildiğimiz zeka oyunlarından… Geçen sene bir hafta sonu YUP setini özellikle eve göndermişti okulumuz, gerçekten faydalı buldum. İlginizi çeker ise araştırıp, siz de evinize temin edip, çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.

Derin Ekim 2010 doğumlu, yani Milli Eğitime göre okul öncesi eğitime gidebilir yaşta. Biz bu sene Derin’ i sosyal ve duygusal açıdan değerlendirip, aynı okulda, yani Boğaziçi Park Anaokulu’ nda hazırlık sınıfına gitmesine karar verdik. Seneye ne yapacağımıza henüz karar vermedik. Okul ile ilgili bir kararımız maalesef henüz yok. Gönlümüz devlet okulundan yana, ama çok çekimserim. Gerçekten çok iyi diyebileceğimiz devlet okulları var, ama benim oturduğum semtte değil. Ya semt değiştireceğiz, ya da özel okuldan yana kullanacağız hakkımızı. Seneye hazırlık sınıfını tekrar eder miyiz, bu sene görüp karar vereceğiz. Ya sınıfın küçüğü olacak yada bir sene daha hazırlık sınıfı okuyup, büyüğü olacak. Bu tamamen bu seneki sosyal, akademik ve duygusal gelişime bağlı. Okul olarak bir ihtimal Boğaziçi Bilim Koleji var ama henüz karar vermedik. Aslında eve yakınlığından dolayı KALEV, yada Fenerbahçe Koleji de olabilir ama henüz okul okul gezmeye, dediğim gibi karar verme aşamasına gelmedik.

Şu andaki tek isteğim, bu senenin de geçen seneki gibi Derin açısından okulda mutlu ve huzurlu geçmesi. Bu konuda okul kurucumuz Canan Kiziroğlu Balcı ve öğretmenimiz Sevcan Karakoca’ nın katkıları da çok büyük ve önemli.

Güzel bir eğitim öğretim yılı olsun, ne diyelim…


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR