BURADASINIZ

Verniks: Yenidoğan bebeğinizin doğal kremi

Verniks: Yenidoğan bebeğinizin doğal kremi

Bebeğiniz doğduktan sonra yıkansın mı?

Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin doğduktan sonraki ilk 6 saat içinde yıkanmalarını önermemektedir.

Sebebi ise,

Yenidoğan bebeğinizin cildinde bulunan verniks denen madde, aynı zamanda bağışıklık maddelerini barındırdığından dolayı bariyer etkisini ancak bebeğinizin üzerinde kalır ise devam ettirebilir. Bebeğiniz yıkanır ise bu değerli madde yok olmaktadır.  Bazı hastanelerin hala yenidoğan rutin müdahalelerinde bebeği yıkamak vardır, kimisinde de yoktur. Siz yazılı/imzalı olarak hazırladığınız doğum tercihi mektubunuzda yıkanmamasını talep edebilirsiniz.

Peki, çok değerli olan bu madde VERNIX CASEOSA (Verniks Kazeoza)  nedir?

Bir nevi bebeğinizin doğal kremidir, mucizevi kremidir, antioksidanıdır diye diyebiliriz.

Verniks denilen yağlı tabaka bebeklerin cildinde daha anne karnında iken annenin 3.trimestirinden itibaren oluşan bir koruyucu maddedir. Krem gibi beyaz, açık sarımsı renkte,  krem gibi yoğun kıvamdadır.
Bebeklerin ciltlerindeki yağ hücreleri anneden geçen hormonlarla uyarılıp yağ salgısını artırır. Yağ salgısı ciltten dökülen hücrelerle birleşerek verniks tabakasını oluşturur. Yapılan araştırmalarda verniksin içinde doğal bağışıklığı destekleyen 40-50 değişik protein yapısında madde saptanmış. Bunların yarısının da tamamen vernikse özel proteinler olduğu belirlenmiş. Hatta direkt olarak mikropları yok edici etkileri de bulunmuş. Bir insanın doğar doğmaz karşılaşacağı enfeksiyonlara karşın kendi kendine oluşturduğu özel bir savunma mekanizması aslında.

Bebek anne karnındayken rahim içi sıvısının içinde adeta yüzer. Bu sıvının içine sürekli idrarını yapar yani sıvının önemli miktarını bebeğin idrarı oluşturur. Verniksin bebeğin cildinde anne karnındayken oluşmasının bir nedeni de anne karnındaki sıvının olumsuz etkilerinden korunmaktır.

Özetle, yenidoğan bebeğinizin vücudunda bulunan bu özel madde çok değerlidir. Aşağıda yer alan örnek fotolarda da verniksin bebeğin üzerindeki görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

verniks nedir. verniks nedir


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR