Doğumda dua etmek

Geçtiğimiz günlerde Op. Dr. Sare Davutoğlu’ nun onursal başkanlığını yaptığı “Değişen Dünyada Değişen Doğumlar Sempozyumu” na katıldım. Benim açımdan faydalı ve etkin bir sempozyumdu. En azından artık böyle sempozyumlarda mutlu anne, mutlu bebek, güzel doğumlar için sezaryen oranlarının nasıl düşürülebileceğinden konuşuluyor. Sempozyumun bir de yabancı katılımcısı vardı. Benim çok sevdiğim, kitaplarından çokça faydalandığım Sevgili Ina May Gaskin. Ina May’i sizler de Türkçe’ye yeni çevrilen kitabı “Ina May’ in Doğuma Hazırlık Rehberi” sayesinde tanıyorsunuz. Sempozyumun ilk günü Ina May’ in özel bir kursu vardı, bilmediğimiz hiçbir şey anlatmadı aslında ama sistem olarak yapmadığımız, yaptırmadığımız pek çok şey anlattı.

Ina May, doğumun en temel hormonlarından olan oksitosinin rahat salınabilmesi için önerdiği yöntem ile beni çok etkiledi. Sizler ile paylaşmak istedim ama öncelikle oksitosin nedir, hatırlayalım:

Bildiğimiz üzere oksitosin beyinden salgılanan bir hormon ve doğum sırasında rahimdeki kasılmaları tetikliyor. Belli aralıklarla salgılanan bu hormon, doğum dalgalarının aralıklı olarak gelmesini yönetiyor. Bu sayede dalgalar arasında anne ve bebeğinin dinlenebilmesi için süre kalıyor. Oksitosin hormonu gittikçe artan seviyelerde salgılanır ve doğumdan sonra da en üst seviyelerde kalır. Oksitosin için doğal sevişme ortamı gereklidir. Çünkü doğum sevişmek gibidir…
Mahremiyet, loş ışık, gürültüsüz, sessiz ortam (belki müzik), oda ısısı normal olmalı, soğuk olmamalı, mümkün olduğu kadar ortamda az konuşma olmalı. Anne adayının sakin ve gevşemiş olması çok önemlidir.

Ina May der ki: “Doğumda oksitosini vücudumuz üretiyor. Oksitosin aynı zamanda kadın sevildiği zaman ve minnettar olduğu zaman salgılanır.”

Peki, doğuran kadın doğum sırasında nasıl minnettar olabilir? Dua etmek işe yarar mı sizce? Elbette işe yarar.

Doğururken, minnettar olun. Allah’a dua edin. Doğum kadının işidir ki size Allah tarafından bahşedilen bir güç var. Bu gücü kullanmanız için, size daha da çok güç vermesi için Allah’a dua edebilirsiniz. Zihniniz sizi yapamayacağım, doğuramayacağım diye isyana götürürken, dua edin. Allah’ın sesine kulak verin. Zor dediğiniz an minnet duyun, dua edin. Yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Bu duanız sayesinde oksitosin salınmaya, artmaya devam edecektir.

Geçen çalıştığım hamilelerimden birinin elinde Uğur Koşar’ ın “Allah de Ötesini Bırak 2” kitabını görmüş ve etkilenmiştim. Aldım ve arada yavaş yavaş okuyorum. Tam da Ina May’ in doğumda dua edin, minnet duyun söylemlerinin üzerine dün gece karşılaştığım bir ayeti sizlere iletmek istedim.

“Allah’ın ipine sımsıkı sarılın.” (Al-i İmran Suresi, 103. Ayet)

Bu yazım 30 Mayıs 2015 tarihinde  HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR