BURADASINIZ

İçsel Doğum’ un vizyonu

İçsel Doğum’ un vizyonu

Ben bir İçsel doğum doulasıyım. Bu ne demek? İçsel Doğum Doula Eğitimine katıldım, ve sertifikamı da buradan aldım.

Türkiye’de doulalık yeni bir meslek, ancak son üç senede farklı kurumlarda doula eğitimleri verilmeye, yeni doulalar yetiştirilmeye başlandı bile. Her eğitimin farklı bir feslefesi, eğitim yöntemi, gereklilikleri, etik kuralları var; her eğitmenin tecrübesi farklı.

Şu anda Türkiye’de yetişen doulalar da aynı amaçla, doğumda kadınlara ve ailelere destek olarak doğumu güzelleştirmek için eğitim alıyorlar ve farklı ekollerde eğitimlerin veriliyor olması, ailelere seçenek sunmak açısından çok faydalı. Bir gebe, doula seçmeden önce nasıl bir doula istediğini, doğum destekçisinden neler beklediğini bilerek doulanın aldığı eğitimi araştırabilir ve bu eğitimin beklentilerini karşılayıp karşılamayacağını ölçebilir.

İçsel Doğum’ un vizyonundan size bahsetmek istedim.

İçsel Doğum’ un vizyonu doğum travmalarından arınmış bir dünya olması içindir.

Hamilelik dönemlerinin, doğumun ve lohusalığın sadece medikal olaylar olarak görülmediği, anne, babalar ve aile bireyleri için aynı zamanda bir geçiş dönemi olarak görüldüğü bir dünya olması.

İnsanlık dışı doğum uygulamaları yüzünden annelere, babalara, aile bireylerine ve benzer sağlık mensuplarına yaratılan travmanın farkında olan ve destekleyici doğum ortamları yaratılması için çalışan bir dünya olması.

Anneler, babalar, aile bireyleri ve benzer sağlık mensuplarının bu travmalarının iyileşmesi ve böylece gelecek nesillere acı tecrübeler içeren doğum hikayelerinin aktarılmaması için aktif bir şekilde destekleyen bir dünya olması.

Doğumun büyüme, iyileşme ve hayatın mucize ve gizemlerinin keşfi potansiyeline sahip olduğunun düşünüldüğü bir dünya olması.

Vizyonumuz, doğumu şifalandırarak dünyayı iyileştirmek.

Kısaca;

“Doğumu İyileştir, Dünyayı İyileştir”

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR