Bebek Masajı

IMG_0483

Bugün sizleri bebeklere harika masaj yapmayı öğreten harika bir anne ile tanıştıracağım. Sevgili arkadaşım, Ceyhan Witzel

Kendisi düzenli olarak bebek masajı eğitimleri yapıyor. Bebeğiniz ile birlikte katılabileceğiniz, bol farkındalıklı bir eğitim. Ceyhan ile harika bir röportaj yaptım, bebek masajı ve eğitimi ile ilgili öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bebek masajı, ailenin bebeğine saygıyla, yumuşak ve sevgi dolu dokunuşlar hediye etmesidir. Bebeğiniz ile sağlıklı ve güçlü bir bağ kurabilmenin en doğal yoludur. Bebeğiniz ile birlikte, rahat, huzurlu ve sakin bir ortamda, günlük hayatın koşuşturmalarından 1,5 saatliğine uzaklaşarak, başka anne ve babalar ile bir araya gelerek, bebek masajı tekniklerini öğrenmek, uygulamak ve sohbet etmek üzere, sizleri Bebek masajı kursuma davet etmek istiyorum. Kurs IAIM Uluslararası Bebek ve Çocuk Masajı derneğinin programına göre hazırlanmıştır. Bebek masajı, anne-baba-bebeğin arasındaki bağı güçlendirir. Bebek masajı, ebeveynlerin, bebeklerinin sinyallerini anlamalarına ve bebeklerinin ihtiyaçlarını tanımalarına yardımcı olan, saygıyla dokunarak, sevginin güçlenmesine destek veren, bebeğin, hem duygusal hem de fiziksel rahatlama yaşamasını sağlayan bir hediyedir. Bebek masajı hakkında en çok sorulan soru, bebekler kaç aylıkken masaj yapılabilir? Pek çok kültür de, bebeklere, özellikle Hindistan’da da olduğu gibi, doğar doğmaz masaj yapılıyor. Bebek masajı, anneden çocuğa, nesilden nesile aktarılan yüzlerce yıllık bir gelenek olduğu için, anneler bebeklerine evlerinde doğumdan kosa bir süre sonra masaj yapabiliyorlar.  Annenin lohusalık dönemi göz önünde bulundurularak, bebek masajı eğitimine, anneler kendilerini iyi hissettikleri ve hazır olduklarında katılabilirler. Ortalama olarak bebekler 8 haftalarını doldurduktan sonra, bebekler 2.aydan itibaren bebek masajı kursuna gelebilirler ve emekleme dönemine kadar katılabilirler.

Bebek masajı, ebeveyn ile bebek arasındaki bağlanma sürecini desteklerken aynı zaman da bebeğine masaj yapan anne ve babanın bebeğin sinyallerini öğrenmesi ve anlaması için çok güzel bir fırsat. Masaj sırasında anne ve bebek fiziksel ve duygusal olarak kesintisiz bir iletişim halindeler. Ten tene ve göz göze temas da bulunmak stres hormonları olan Cortisol ve Noraadrenalin hormonlarının seviyesinin düşmesini, Dopamin değerinin yükselmesine yardımcı oluyor ve hormonal değerleri düzenliyor. Rahatlamak için mutluluk ve sevinç hormonu olarak da tanımlanan Oksitosin ve Serotin hormonlarına ihtiyacımız var her ikisi de masaj sırasında salgılanıyor, böylece Hyperaktivite azalıyor, kasların gevşemesi ve gerginliklerin giderilmesine yardımcı olduğu gibi bebeğin fiziksel aktivitesi bu sayede artıyor. Özellikle karın masajı sayesinde sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi güçleniyor, kan dolaşımı hızlanıyor. Gaz ve kolik sancılarının, kabız ve hazım sorunlarının, mide ağrıları, karın krampları ve gelişim sancılarının, kaslar da meydana gelen gerginliklerin bebeklerin diş çıkarma sırasında yaşadıkları sancıların azalmasında da Bebek Masajı çok etkili. Her gün günün belli bir saatinde 5-10 dakika yapılan masaj ile cilt de meydana gelen gerginlikler azaltılabilir, cild daha da yumuşar ve böylece cildin kuruması önlenir. Lenf bezleri ve sinir sistemi gelişimini, bebeğin duygusal gelişimini, uyku alışkanlıklarının düzene girmesini, bebeğin kendi kendini regüle etmesi gibi birçok faydası vardır bebek masajının.

Bebek masajı eğitimi neden 5 haftalık bir program dâhilinde uygulanıyor? Daha kısa bir süre de öğrenilemez mi?

Bebek masajı teorik bilgiler içerse de teori den ibaret değildir. IAIM Uluslararası Çocuk ve Bebek Masajı derneğinin kurucusu Vimala Schneider Mclure 1976 da, Hindistan’da geleneksel Hint ve İsveç masaj teknikleri öğrenerek, hafif yoga hareketlerini ve refleksoloji tekniklerini bir araya getirerek Bebek Masajını geliştirmiştir. Dünyanın birçok farklı ülkesinde Eğitmen Eğitimi ve eğitimler verirken öncelikli amacı, ağlayan bebekleri bir an önce susturmak, sadece kolik masajı yaparak geçici sıkıntıları gidermek değildi. Vimala, anne ve bebeğin birlikte geçirdikleri zamanın çok daha kıymetli olduğunu söylüyor. Göz teması, fiziksel yakınlık, sevgi dolu dokunuşlar, anne-babanın kokusu, anne-babanın sesi, bebeğe söylenen güzel sözler hepsi birlikte ve aynı an da, bilimsel araştırmaların sağlıklı bağlanmak için gerekli gördüğü tüm unsurları içinde barındırıyor. Bebeğe yapılan her masaj ile sağlıklı ve güven dolu bağlanmanın yapı taşları hediye ediliyor. Anne-bebek masaj eğitimi demek, bebek odaklı bir kurs ama aynı zaman da annelerin rahat, huzurlu ve sakin bir ortamda, günlük hayatın koşuşturmalarından 1,5 saatliğine uzaklaşması, başka anne ve babalar ile bir araya gelmesi, bebek masajı tekniklerini öğrenmesi, uygulaması ve sohbet etmesi demektir.

Eğitim de, bebeğinizin her hafta, farklı bir bölgesine masaj teknikleri uygulanmanızın nedeni fazla uyarana maruz kalmasını önlemek içindir. Masaj tekniklerinin 2 saatlik bir süre içerisinde anlatılması ve uygulanması mümkün değil. Hem anne hem bebek için stres demek. Her masaj seansı sonrasında tekrarlarla, teknikleri bir daha öğrenebiliyorsunuz. Ev de masajları uygulamak için her seansın sonunda, o gün yapılan tekniklerin bir görseli sizlerle paylaşılıyor. Böylece ev de, rahat rahat uygulamaları gözden geçirebilir, bebeğiniz ne zaman isterse, birlikte masaj sayesinde keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Bebek masajı için hangi yağlar kullanılmalı?

Bebek masajı için soğuk preslenmiş “Virgin oil” yağlar önerilmekte. Isıl işlem görmemiş yağların doymamış yağ oranı, ısıl işlem görmüş olan yağlara göre daha yüksektir. Organik bitkisel yağlar koruyucu katkı maddeleri, koku(parfüm) ağır metaller ve zehirli maddeler içermezler. Isıl işlem görmemiş, soğuk preslenmiş bitkisel yağlar, bitkilerin, meyvelerin, çekirdeklerin, kabuklu yemişlerin veya şifalı bitkilerin sıkılması ile elde edilir. Bu yağlar, karanlık, soğuk, kuru bir yerde oksitlenmeyi önlemek için mutlaka ağzı kapalı cam bir şişede muhafaza edilmeli. Rafine yağlar da bitkisel yağlar olarak kabul ediliyorlar ancak mekanik bir işlemden geçerek, raf ömrünü uzatmak için inceltiliyor ve renklendiriliyorlar. Ayrıca doymamış yağlar, rafine işlemi sırasında yok edilerek cilt için sağlıklı olan CIS-yağların, zararlı Trans-yağlara dönüşmesine sebep oluyor. Mineral yağlar, endüstriyel yağlar ve ham petrolden elde ediliyor. Bayatlamaz ve uygun fiyata bulunabilirler. Mineral yağlar milyonlarca yıldır, birikmiş ölü bitkilerin atıkları olarak, değersiz bir hammadde olarak kabul ediliyor. İnsan vücudu bu kadar yoğun içerikli bir karbondioksit bileşenini bünyeden atamıyor. Bu yağlar cilt tarafından emilemedikleri için yapış yapıştır ve kolayca temizlenemezler. Doğal enerjiden yoksun, cildin nefes almasını önleyen ve bir tabaka gibi saran bu yağlar, soğuktan koruma özelliğine sahipler evet ama, cildin toksinleri atmasını, nefes almasını, terlemeyi ve ısı regülasyonunu önler. Bu nedenle Mineral bazlı yağlar, hem kendimize hem de bebeğimizin cildine uygun değiller. Yöresel yağlar daha az alerjik reaksiyonlara neden olabilir, daha uygun fiyata ve kolayca bulunabilirler. Bitkisel yağlar, Vitamin, E,A, B1, B2, B6 ve kalsiyum içerir. Bebek masajında bebeğin ebeveynin doğal kokusunu algılamasını ve bağlanma sürecini desteklemesi için özellikle kokusuz yağlar kullanılıyor.

Bebek cildinin hava almasını sağlayan, cildin emebileceği ve besleyici özelliği sahip olan yağların başında Bademyağı, Susamyağı, Aynı Sefa (Calendula) yağı gelmekte. Aromaterapi de kullanılan yağlar her ne kadar bitkilerden elde edilmiş olsalar da kompleks kimyasallar içeren damıtılmış öz yağlardır ve çok yoğun bir yapıya sahipler. Terapi amaçlı özel eğitim almış kişiler tarafından kullanılırlar. Öz yağlar bebeğin sinir sistemi ve vücut gelişimi için çok fazla uyarıcı niteliktedir. Bu nedenle Uluslararası Bebek Masajı Derneği IAIM öz yağların kullanılmamasını önemle vurgular.

Ceyhan Witzel’ in Bebek Masajı eğitimlerine katılmak veya daha detaylı bilgi almak isterseniz; ceyhanwitzel@gmail.com  adresinden kendisine ulaşabilirsiniz.

Bebek Masajı, bebeğinizin sinyallerini daha iyi anlamak ve dinlemek için size çok güzel bir fırsat sunuyor. Bebeğinizle göz göze ve ten tene temas da bulunmanız, stres hormonu olan Cortisol seviyesinin düşmesini, Oksitosin ve Dopamin değerl…erinin yükselmesini sağlar. Gaz ve kolik sancılarının, kabız ve hazım sorunlarının azalmasına, mide ağrıları ve karın krampları gibi gelişim sancılarına, kaslar da meydana gelen gerginliklere, diş çıkarma sırasındaki sancıların azalmasına iyi gelir. Fiziksel ve ruhsal rahatlamanın yanı sıra anne/ baba ve bebeğin bağlanma sürecini olumlu yönde etkiler, sağlıklı ve güçlü bir bağ kurabilmenin en doğal yoludur.

Ceyhan Witzel kimdir?

1974, Berlin doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu.  Berlin’de yarı zamanlı çevirmen olarak çalıştı. 2005 ve 2008 de anne olunca işine ara verdi ve tam zamanlı annelik hayatı başladı. 2010 yılında İstanbul’a yerleşti. Türkiye’nin ilk Veli İnsiyatifi okulu olan Küçük Kara Balık Çocukevi’ nde hem veli, hem de gönüllü eğitmen olarak çalışma fırsatı buldu. Alternatif bir eğitim modeli olan Montessori eğitimi ile ilgili olarak hem hizmet içi eğitimlere hem de, Montessori ve Kaynaştırma Eğitimini Geliştirme Derneğinin seminerlerine katıldı. Almanya da, Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Pedagojik Eğitim aldı. Orff Schulwerk’ in yaz seminerlerine ve  Müzik Pedagoğu Onur Erol’un Orff sertifikalı eğitimlerine ve 2012 de Uzman Psikolog ve Oyun Terapisti Filiz Çetin’in Oyun Terapisi Eğitimine katıldı. Moda Kids Club Oyun gruplarını 2012 yılında kurdu. Oyun gruplarında çocukların özellikle, oyuncaksız oyun oynamayı deneyimlemelerine, Orff Müzik yaklaşımına dayalı, çeşitli ritim enstrümanlarını keşfetmelerine, Şarkılar, hikayeler, tekerlemeler, el-parmak ve grup oyunları öğrenmeleri, için çocuk odaklı bir ortam sunuyor. Oyun gruplarını hem Almanca ve hem de Türkçe olarak düzenliyor. Ayrıca sadece babaların çocukları ile birlikte oyun oynayabilecekleri ay da bir düzenlenen “Baba benimle oynar mısın?”projesini başlattı. IAIM Uluslararası Bebek Masajı derneğine bağlı olan Almanya Çocuk ve Bebek Masajı derneği tarafından düzenlenen Bebek Masajı Uzmanlık eğitimi alarak, Certifed Infant Massage Instructor /Uluslararası Sertifikalı Bebek Masajı Uzmanı olarak, Nefess Yoga, Doğumistan ve Pilates Plus Istanbul da ailelere bebek masajı eğitimleri vermeye devam ediyor.

3

4

2

1


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR