BURADASINIZ

Doğuma hazırlık eğitimlerine ne zaman katılmalısın...

Doğuma hazırlık eğitimlerine ne zaman katılmalısınız?

Bana göre bu sorunun cevabı mümkün olduğunca erken… Neden diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum. Şimdi şöyle:

İlk trimester gebeliğe alışma dönemi. İkinci trimester ise koşturmaca ile geçiyor, ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Doğum ile ilgili tüm konuları son trimestere bırakıyorsunuz. Ancak bana göre doğum ile ilgili her türlü konular, tercihler, hastane seçimi gibi konular ilk dönemlerde konuşulmalı ve karar verilmeli. Doğumun son haftalarına doğru daha korkulu ve endişeli oluyorsunuz. Doğuma hazırlık eğitimine hamileliğin ilk dönemlerinde katılırsanız, endişe ve korkularınız belki de ortaya çıkmadan siz bedenen ve beynen hazır hale gelmiş oluyorsunuz.

Doğuma hazırlık eğitiminde öğrendiğiniz gevşeme yöntemleri ile hamileliğinizi daha gevşemiş, daha rahat geçiriyorsunuz. Doğumunuz ile ilgili istedikleriniz ve istemedikleriniz yani tercihleriniz daha önceden belirleniyor ve doktorunuz ile daha erken konuşma şansınız oluyor. Eğitim sayesinde doğumu daha iyi anlamış oluyorsunuz. Eşlerinizin bile doğum anlayışı daha önceden oturmuş oluyor kafasında.

Bana genelde bu soru geliyor, 30. haftalardayım çok geç olmadı değil mi, katılabilir miyim eğitime? Ya da 20. haftalardayım, erken olur mu katılmak için. Şimdi hiç bir şey için geç değildir, katılın eğitime. Mümkünse en erken zamanlarda katılın ama katılamadınız ise, hiç bir şey için geç değildir. Doğuma hazırlık eğitimleri bence gerçekten katılması önemli olan eğitimlerden biridir, bunu kendim eğitim verdiğim için söylemiyorum. Doğum yapmış, bir anne olarak söylüyorum.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR