Hastane çantası

Doğum Çantası

Hamileliğinizde aylar ilerledikçe kafalarınızdaki sorular da çeşitlenmeye başlar. Endişeler şekil değiştirir. Aslında biliyor musunuz, hamileliğin işidir endişelenmek. Bu sözü ilk Pam England’ ın İçgüdüsel Doğum kitabında okumuştum. Gerçekten de öyle. Hatırlıyorum da 7-8 aylık hamile idim, sabahtan öğlene kadar olan vakitte kızım hiç hareket etmemişti. Bayağı paniklemiştim, kendime bir süre vermiş ve o süreye kadar hareketsizlik devam eder ise doktora koşacaktım. Neyse ki endişelerimin son tırmanışında hop hop hareket etmişti küçük hanımefendi. Ben de bir oh! çekmiştim içimden.

Hamile iken kaygılanmak bence doğal bir süreç. Kendi canınızı taşıyorsunuz içinizde, onun ile ilgili her şey sizden bile daha önemli noktaya gelebiliyor zaman zaman. Birçok şeyden kaygılanıyorsunuz:
Doğurabilecek miyim?
Nasıl doğuracağım?
Ağrılara (doğum dalgalarına) dayanabilecek miyim?
Doktorum doğuma yetişebilecek mi?
Emzirebilecek miyim?

Liste uzun daha devam edebilirim ancak hamile okurlar etkilenip hemen endişelenme fazına geçmesin diye yarıda kesmek istedim.

Özetle, elbette birçok endişe olacaktır. Ama bazılarının önüne geçebilir, kendinizi hazırlayabilirsiniz. Doğuma hazırlanın, doğum sonrası hayatınıza hazırlanın. Elbette doğurabileceksiniz, bebeğiniz hep içinizde kalmayacak, bir şekilde doğacak. Kucağınıza alacaksınız, emzireceksiniz, büyüteceksiniz, bir birey olarak yetiştireceksiniz. Ama tüm bunlar için de biraz ön çalışma yapmak gerekebilir.

Mesela bir çantanız olduğunu hayal edin, kocaman bir çanta. Bu çanta şu an endişeleriniz ile dolu… Kendinizi doğuma, emzirmeye, anneliğe hazırladığınız süreç boyunca, katıldığınız doğuma hazırlık eğitiminden, okuduğunuz her faydalı bilgi içeren makaleden, kitaptan bir şeyler atıyorsunuz çantanıza, dikkat edin her attığınızda çantadaki endişeleri teker teker boşaltmanız gerekecektir. Çantanın ağzının kapanması gerekiyor, her hazırlık adımı sizi endişelerden uzaklaştıracaktır.

Şimdi yazımın başlığını görünce bazı anne adayları hani hastaneye giderken hazırlanan, kendi ve bebeğinin kişisel ihtiyaçlarını içeren çantadan bahsediyorum sanmış olabilir. Çantanın içeriğini farklı görünce şaşırmış olabilirsiniz.  Boş verin pijamayı, geceliği, halledilir onlar bir şekilde. Siz doğumdan bahsedin, emzirmeden bahsedin. Çıkarın korkularınızı çantadan! Koyun yerine gevşeme ve rahatlamayı. Doğumda doğum dalgaları ile nasıl başa çıkabileceğinizi ve nefes tekniklerini öğrendiniz. Koyun çantanıza hemen. Doğum sırasında sürekli yatacak mıyım endişesiniz de çıkarın, koyun içine doğumda aktif pozisyonları. Bedeniniz doğurmak için yaratılmıştır, dinleyin bedeninizin sesini doğumda. Bebeğiniz nasıl doğacak, siz nasıl yardımcı olabilirsiniz? Doğumdan sonra bebeğine ne yapacaklar, belirlediniz mi tercihlerinizi, koyun çantaya hemen. Sezaryen doğuma hazırlanmayı da öğrendiniz, biliyorsunuz ki sezaryen mükemmel bir “hayat kurtarma” ameliyatıdır. Sezaryen nedenlerini biliyorsunuz. Planlı sezaryen ve acil sezaryen arasındaki farklar nelerdir? Hangisi bebek ve anne için daha sağlıklıdır? Sezaryen sonrası sizi neler bekliyor? Sezaryen veya normal doğumda tercih edeceğiniz anestezi yöntemlerinin artı ve eksileri nelerdir? Bunları hep öğrendiniz, içinden sizi etkileyenleri atın çantanıza, ama lütfen endişeleri çıkarmayı unutmayın. Hastaneye gelişinizden itibaren size uygulanma ihtimali olan bütün müdahalelerin olumlu ve olumsuz yönlerini öğrendiniz eğitimde, doktorunuz ile karşılıklı güven çerçevesinde bu konuları da konuştunuz, ekleyin çantaya. Doğumdaki hormonları da öğrendiniz, artık biliyorsunuz ki, doğum sevişmek gibidir. Nasıl bir doğum ortamı yaratmalısınız ve bu ortam nasıl korunmalı. Mahremiyetinizi korumayı biliyorsunuz, doğumda desteğin önemini de kavradınız, çantanıza bir doula desteği veya ebe desteği eklediniz mi? Emzirebilecek miyim endişesini de hemen çıkarın. Evet, meme var, süt var, bebek var ama emzirmenin sonradan kazanılan bir davranış olduğunu unutmayın, gidiverin bir eğitime.

Farkında iseniz hep bilgi koyduk çantaya. Bilgi korkunun panzehridir. Korkunun giderilmesi halinde bedeninizi doğum yapabilmek için özgür bırakırsınız. Doğuma hazırlanmanın, anneliğe hazırlanmanın temelidir bilgi.

Alın şimdi çantanıza elinize, haydi anne oluyorsunuz.

Bu yazım 6 Eylül 2014 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR