BURADASINIZ

Hamilelik döneminde ne kadar kilo almalısınız?

Hamilelik döneminde ne kadar kilo almalısınız?

Hamilelik döneminde ne kadar kilo almalısınız?

Ben 16 kilo almıştım. Aslında her kadın için uygun olan belli bir miktar yoktur. Kadının bedenine, ağırlığına, boyuna, bebeğin ve plasentanın büyüklüğüne göre hamilelik döneminde alacağınız kilo miktarı değişkendir. Hamilelik dönemi öncesinde ve hamilelik döneminde de beslenme kaliteniz büyük rol oynamaktadır kilo alımında.

Hamilelik sırasında eğer istikrarlı bir şekilde iyi ve doğru miktarda kaliteli beslenirseniz sizin ve bebeğiniz için gerekli kilo alımını sağlarsınız.

Hamileliğim sırasında beslenme kaliteme, yediklerime, içtiklerime son derece dikkat etmiştim. Zararlı herhangi bir şey yememeye çalışıyordum. Sigara zaten içmem, doğal olarak alkol ve kola tüketimimi hatta tüm gazlı içecekler tüketimimi sonlandırmıştım. Sadece yaz döneminde hava çok sıcak olduğu ve rahatlama ihtiyacı hissettiğim için her gün bir şişe soda içiyordum. Ancak meyve tüketimi konusunda kendimi sınırlandıramıyordum. Bir oturuşta bir koca kase kiraz ya da bir adet kavun evet yanlış duymadınız bir adet kavun yediğimi hatırlıyorum. Tabi sonra bu bana nasıl geri döndü? Evet, şeker fazlalığı ve kilo olarak geri döndü. Şeker tahlillerim sınırın üstünde değildi ama sınırdaydı. Bunun üzerine doktorum bir ay meyve tüketimimi azaltmamı istedi. Çok dikkat etsem de her ay kabusa dönen tartılma seremonisi kabusa dönmeye başlamıştı. Ve sonra doktorum dedi ki, “seni bir diyetisyene yönlendiriyorum”. Hamileliğim yedinci ayında bir diyetisyen kontrolünde beslenmeye başladım. Tüm yaz meyveleri, tatlı, çikolata, hamur işi vb. tüm şeker ve kilo olarak dönen zararlı yiyecekler yasaklandı. Ayrıca soda içmemi de yasakladı. Çünkü sodanın içinde ne var, sodyum var. Dolayısı ile fazla sodyum/tuz inanılmaz şişlik ödem yaratmıştı. Bir gün hiç unutmuyorum, iş yerinde öğle tatili sırasında o kadar rahatsız olmuştum ki; kendime iki numara büyük terlik almıştım. Gün içinde iki meyve hakkım vardı, şeftali, armut veya elma. Ve bunları yerken yanında süt tüketmemi iletmişti beslenme uzmanım. Toplamda 3 ana öğün, 3 ara öğünden oluşuyordu düzenim. Öğlen sebze yediysem akşama muhakkak tavuk, balık veya kırmızı et yemem gerekiyordu. Sebze ile beraber yoğurt tüketmeye de özen gösteriyordum. Gün içinde çok fazla şeker krizine girecek olsam da kuru kayısı, kuru erik veya biraz leblebi, badem, fındık imdadıma yetişiyordu tabi makul ölçüde. Hamileliğimin bu düzenli beslendiğim son iki ayında bir ya da iki kilo almıştım ama elbette bebeğimin kilo alımı etkilenmemişti. Zaten bebeğinizin kaç kilo aldığı sizin kaç kilo aldığınız ile alakalı değil. Sizin ne kadar kaliteli beslendiğiniz ile alakalı. Geçirdiğim bu son iki ay daha da kaliteli beslendiğimi düşünüyorum. O günden sonra her tanıdığım hamile adayına beslenme uzmanı ile birlikte yol almasını tavsiye ettim. Sonuçta evet dikkat ediliyor ama belli bir liste üzerinden gidince daha kontrollü bir disiplin sağlanmış oluyor.

Velhasıl 16 kilo fazla ile bitirdim hamileliğimi. Sonrasında bu kiloları vermek hiç zor olmadı ama bu tamamen bünye meselesi. Kafayı pek fazla kilolara takmamak lazım, bir şekilde gidiyor. Önemli olan kaliteli beslenmek, aynı şekilde emzirme döneminde de dikkat etmeniz gerekiyor. Bu arada hamilelik süresince egzersizin önemi de ayrı bir yazı konusu olsun. Ben sadece bol bol yürüdüm ama şimdi hamile olsam kesin doktorumun da bilgisi dahilinde pilates yapardım.

Temel olarak hamilelik döneminde iyi bir günlük beslenme düzeni, bol miktarda taze meyve ve sebze, tam kepekli yiyecekler, süt ürünleri, proteinli yiyecekler, biraz yağ ve bol miktarda su gibi çeşitli besinleri içerir. Siz bu şekilde düzgün ve kaliteli beslenirseniz; hem kendiniz, hem bebeğiniz için iyi bir beslenme ve büyüme koşulu oluşturmuş olursunuz. Ayrıca bu şekilde kilo alımını da sınırlandırmış olursunuz. Bazı araştırmalara göre 10 ila 17,5 kg. arasında kilo alımının yeterli hamilelik süreçlerine ve daha sağlıklı bebeklere götürdüğü görülmüştür.

 Bu yazım 30 Ağustos 2014 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.

İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR