Suda Doğum

Suyun içinde, doğum havuzunda doğuran kadın ile ilgili filmler, videolar izledim ama birebir şahit olmadım. Okuduğum suda doğum hikayeleri beni her zaman daha farklı etkiler, hatta bir tanesini sizler ile paylaşmıştım. Doğum havuzunu bizden kiralayan çok sevgili Melis, ne de güzel bir suda doğum tecrübesi yaşamıştı.

Peki, neden suda doğum? Okuduğum, araştırdığım kadarı ile kısaca suda doğumdan bahsedeyim sizlere:

Şimdi doğum sırasında annenin rahat olması temel ve esas amaç değil mi? Suyun da rahatlatıcı bir etkisi, gücü yok mu? İşte su sayesinde anne doğum dalgaları sırasında su ile birlikte daha fazla rahatlıyor, daha kolay gevşiyor.  Anne su içerisinde istediği pozisyonu daha rahat alıyor, istediği şekilde daha rahat hareket edebiliyor. Bu da doğum dalgaları sırasındaki ağrı oluşumunu engelliyor. Bebeğinizi suya doğurmasınız bile suyun rahatlama gücünden faydalanabilirsiniz. Bu küvet olur, havuz olur veya duş almak bile olabilir.

Doğumun doğasında vardır; doğum sırasında annenin bedeni zaten en rahat ettiği pozisyonu alır. Su biraz daha bu durumu kolaylaştırabilir, aslında bakacak olursanız suyun yaptığı tek şey rahatlatmak. Doğum sırasında amaç da rahat olmak beyni serbest bırakmak, korteksi dinlememek ise su size güzel, doğal bir rahatlık verebilir.

Özetlersek, suda doğumun en önemli faydası annenin ağrısız ve daha rahat bir doğum yapmasıdır. Su oksitosin hormonunu arttırır. Su bebeğin rahimden çıkış bölgesini daha gevşek hale getirmeye fayda sağlar, bu da bebeğin çıkışını daha kolay bir hale getirmektedir. (hatta yırtık ihtimalini daha da azaltmaktadır.) Suda doğum istiyorsanız öncelikle bunu doktorunuz ile konuşmanız lazım, her doktor suda doğurtmuyor. Tabi burada alında önemli bir konu var. Doğumu tamamen suda mı yapacaksınız, yani bebeğiniz suya mı doğacak yoksa sadece doğum dalgaları sırasında suyu mu kullanacaksınız. Her durumda doktorunuza danışmanız gerekiyor. Doktorunuzdan onay aldıktan sonra doğum havuzu kiralayabilirsiniz. Hatta bazı hastanelerin kendi havuzları bile olabiliyor, araştırmak lazım. Bebeğinizi suda doğurmak istiyorsanız gerçekten doğal doğum felsefesini benimseyen, uygulayan bir doktor gerekir. Suda doğumda dikkat edilecek bazı noktalar vardır ama zaten suda doğurmanıza onay verecek doktorunuz bunları bilmektedir.

Tüm izlediğim film ve videolardan sonra ikinci çocuğu yapmaya niyetlenirsem ya da dünyaya ikinci defa gelirsem kesinlikle evde, suda doğurmak istiyorum.

Bu yazım 23 Ağustos 2014 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.

Siz de suda doğum yapmak ve doğum havuzu kiralamak istiyorsanız doulannesra@gmail.com adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR