Sevgi Kraliçesi

Kraliçeyi, her sabah olduğu gibi, çok önemli konuklar bekliyordu.
“Anne” dedi küçük prenses, “lütfen…”
“Zamanım yok, canım. Mürebbiyene söyle!”
“Ama anne, yalnızca biraz sevgi istiyorum…”
“Canım yavrum, şimdi çok işim var. İstersen uçağımı alıp Sevgi Kraliçesi’ni aramaya çık!”

sevgi-kralicesi-4Sevgi Kraliçesi isimli kitapta her şey küçük prensesin annesinden biraz sevgi istemesi ve annesi tarafından ret edilmesi ile başlıyor. 

Sevgi Kraliçesi kızımın kitaplığında yer alan en sevdiğimiz kitaplardan biri. Kızım Derin’e neredeyse doğduğu günden beri kitap okurum. Kitap okumayı çok seven, kitaplığında bütün klasikleri birden fazla okumuş bir dedenin torunuyum ben. Hali ile ben de kitap okumayı seviyorum, bazen günlük koşturmamız içinde istediğim hızda okuyamasam da, elimin altında hep okuduğum birden fazla kitap vardır. Derin’i de alıştırdım kitap okumaya. Kitap okumayı sevsin istedim. Günde iki ila dört kitap okumak günlük rutinimizdir.  

Hikayeye dönelim: peki, küçük prenses Sevgi Kraliçesi’ni aramaya çıktığında, buluyor mu acaba?

Prenses gün boyunca uçağı ile dolaşıyor. Pasta Kraliçesi’nden Kediler Kraliçesi’ne, Oyuncaklar Kraliçesi’nden Çiçekler Kraliçesi’ne, Gece Kraliçesi’ne bir sürü farklı ülkeyi ziyaret ediyor. Ancak hiçbiri Sevgi Kraliçesi değil. Hepsiyle de güzel vakit geçiriyor ama en son Gece Kraliçesi’ni ziyaret ederken bir şey fark ediyor. Bu arada Kraliçe’de sarayında işleri bitiriyor, yalnız başına kaldığı için çok sıkılıyor ve prensesini özlüyor. Kitabın sonu sürpriz. Biz kızımla bu kitabı okuduktan sonra daha fazla aşk yaşadığımız doğrudur. Hele de gece uykusundan önce okuyor isek, birbirimize sarılarak uyuyoruz.

Sevmek güzeldir. İnsanı, hayvanı, doğayı sevmek önemlidir. Önce kendini sevmelisin ki, insana, hayvana, doğaya sevgini gösterebilesin. Sevgiyi göstermek ise işte burada ayrı bir meziyet yatıyor.

Gösterin sevginizi, ihmal etmeyin. Ara vermeyin sevginizi göstermeye, sevgi mola vermeye gelmez. Bu hikayede Kraliçe kızının sevgi talebine karşı, kendi işleri ile ilgilenmeyi tercih etti. Sonunda elbette pişman oldu, yalnız kaldı. Ama siz mola vermeyin, her zaman Sevgi Kraliçesi’ni hatırlayın.

Sevgi Kraliçesi Türkçe çocuk edebiyatına çevirdiği harika kitaplarla güzel katkılarda bulunan Kırçiçeği Yayınları’nın Fransızca’dan Türkçe’ye kazandırdığı bir kitap.

 

sevgi-kralicesi-kapak

Bu yazım 19 Temmuz 2014 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.
Sevgi Kraliçesi
Özgün Adı: La reine des bisous
Yazan ve Resimleyen: Kristien Aertssen 

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR