BURADASINIZ

Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı

Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı

“Gelecekteki karakter özelliklerini nasıl etkilediğini görmek için örnek olarak huzursuzluğu ele alalım. Doğmamış bir çocukta, uzun süreli huzursuzluğa neler yol açabilir? bir olasılık annesinin sigara içmesidir. Bir kaç sene önce
Dr. Michael Liberman tarafından yapılan dikkat çekici bir araştırmaya göre, bir anne sigara içmeyi her düşündüğünde; kalp atışlarının hızlanmasından anlaşıldığı üzere, çocuk huzursuz olur. Anne sigarayı ağzına götürmese de, yakmasa da, sadece bu fikir bile çocuğu huzursuz etmeye yeter.. Doğal olarak, ceninin annesinin sigara içtiğini veya içmeyi aklından geçirdiğini bilmesine imkan yoktur, ancak, kendi içinde yarattığı hoşnutsuz his ile annesinin sigara içmesi arasındaki bağı kurabilecek kadar sofistike bir akla sahiptir. Bu hoşnutsuz durum çocuğun oksijen teminini azaltır (sigara içmek, plasentadan geçen oksijen miktarını azaltır), bu durum çocuk için fizyolojik olarak zararlıdır, bunun da ötesinde, hamilelikte içilen sigaranın çocuğa psikolojik etkileri daha da zararlıdır. Çocuğu kronik bir belirsizlik ve korku haline iter. Çocuk o tatsız fiziksel durumun ne zaman yeniden ortaya çıkacağını hiçbir zaman bilemediği gibi, ortaya çıktığında da ne kadar acı verici olacağını da bilemez sadece bu durumun yeniden gerçekleşeceğini bilir. İşte bu tip durumlar çocuğu derinlere yerleşmiş şartlı huzursuzluk durumuna doğru götürür”

“Suni yolla başlatılan doğum yapmış annelerin çoğu (ki bu doğumlar genellikle doğum uzmanının önerisi ve ısrarı üzerine yapılır) bu doğum şeklini onlara “yapılmış” bir şey olarak tanımlar. Kasılmaların kendi içlerinde olduğunu değil dışarıdan dayatılmış bir şekilde oluştuğunu hissettiklerini söylüyorlar. “
“Doğmaya henüz hazır olmayan bebek, , rahimden kasılmalar sonucunda dışarı atılır fakat anne kasılmalar sırasında itmek yerine kasılmalar arasında iterse bebek anneden çok az yardım görür. Ayrıca, anne yeteri kadar iyi itemediği için ve bu doğumlar normal doğumdan daha uzun sürdüğü için, bebek genellikle sonuçta forseps yardımı ile dışarı çekilir”

Tüm bu cümleler Kuraldışı Yayıncılığın Dr. Thomas Verny ve John Kelly ‘nin Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı kitabından alındır.

Daha nicelerini yazmak isterdim ancak gelin görün ki kitabı buraya yazmak pek de kolay değil.

İlk paragraf benim kitabı okurken en çok etkilendiğim bölümlerden biri idi. Hatta HT Hayat Köşem’ de ayrıca bu yazıyı yazarak yer vermiştim.

Doğuma hazırlanmak çok büyük uğraş getiren bir durum değil. Tabi bu arada doğuma hazırlanmak denilince ne anladığınız da önemli. Bebeğinizin odasının mobilyasını, halısını, pusetini seçmek elbette değil. Bedeninizi ve zihninizi hazırlamaktan bahsediyorum. bunun için yapacağınız bir çok şey var, daha önce de söylemişimdir. Doğuma hazırlık eğitimlerine katılmak, yoga yada pilates yapmak, bol bol okumak. İşte okumak kısmı için sizlere hamileliğiniz boyunca okumanız gereken bir kitap ile tanıştırdım. Bu kitabı okumadan doğuma hazırlanmayın.

Doğmamış çocuk hisleri olan, hatırlayabilen, bilinçli bir varlıktır.

dcgyasami


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR