Labirent

Siz hiç labirentte dolaştınız mı? Aslında bildiğimiz birkaç labirent var. Mesela bulmaca gibi olan labirentler var, ya da açık alanda ağaç/yeşillik içinde organize edilmiş labirentler var.

İçsel Doğum Doula Eğitimim sırasında tanıştım ben de labirent ile. Labirentin tarihi çok eski, bir yolculuğu temsil ediyor. Bir yolculuk, hayatımız, bir sınav gibi düşünebiliriz. Hayatımızın içindeki olaylar, hayatımızın bir parçası. Ne zaman kafam bir şeye takılsa, yada kafamı dağıtmak istesem hemen defterimi çıkarır bir labirent çizerim. İçinde dolaşır dururum. Evet kesinlikle öyle, dolaşıp dururken ya o an içimdeki, o takıldığım sorunu çözerim ya da çözmeye yakınlaşırım yada daha da derine inerim. Takıldığınız yerde yol gösterici aslında. Dolaşırken sakinlediğim kesin. Bir an için olsun beni bir şeylerden uzaklaştırdığı kesin. Bazen de hiçbir şey düşünmeden dolaşır dururum. Kendimle ilgili bir niyeti derinleştirmek için kullanırım. Bu arada labirent içinde 7 defa girip, çıkmak meditasyon etkisi yaratıyormuş.

Biz doulalar anne adayları ile çalışırken çok sık kullanırız bu labirent içinde dolaşmayı. Bir nevi ağrı ile baş etme yöntemidir. Doğum dalgaları sırasında anne adayı/gebe labirent içinde dolaşarak bir nevi meditasyon yapar kendine ve işte tam bu sırada aslına olan bitenle yüzleşmiştir ve o doğum dalgaları ile baş edebilme gücüne de sahip olmuştur. Bu vesile labirenti ile bir doğum yolculuğuna benzetebiliriz. Bu labirentin bir girişi, bir çıkışı var. Bir de eşik taşı vardır önünde… Başlangıç noktasını temsil eder. Ne zaman hazır iseniz eşit taşından geçer ve labirentinizin içine girersiniz. Hindistan’ da ebeler gebe kadın doğururken kullanırlarmış labirenti. Kağıda çizilmiş bir labirent, kilden yapılmış bir labirent olabilir. Gebe parmakları ile takip edermiş labirenti.

Geçen gün gene böyle kendi halimle kalmışken aldım elime güzel boyalarımı ve kâğıdımı. Hem içimden gelen renkler ile o an ki ruh halimi resmettim, içine güzel bir de labirent koyup, dolaştım durdum.

labirent

Labirent çizmenin farklı yöntemleri var, bir başka sefer de size nasıl çizeceğinizi anlatacağım.

Bu arada doğum sırasında ağrı ile baş etme yöntemleri olarak nasıl kullanırız merak ediyorsanız, Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışmaları Eğitimime katılabilirsiniz.

 

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR