BURADASINIZ

40’ı uçana kadar…

40’ı uçana kadar…

“Bizim zamanımız da böyle miydi? Her şey elinizin altında, çok şanslısınız.”

Hani annelerimiz biz anne olduktan sonra çok sık tekrar eder hale gelirler bu cümleyi…

Gerçekten de haklı olabilirler mi? Evet çok şey değişti, belki daha kolay ama. Onlar bizim gibi zararlı, kanserojen içerikli yiyeceklerden uzak durmak olsun, aman illa organik tarım olsun gibi meseleler ile uğraşmadıkları için ne kadar haklılar tartışılır. Her zamanın kendine göre zorluğu olduğuna eminim. Yalnız üç gün önce elime bir kitap geçti ki, sormayın yeni annelerin işi biraz daha kolay olacak gibi. Tam bir rehber hatta sözlük niteliğinde diyebilirim kitap için.

40 ucana kadar

40’ı uçurana kadar… Dr. Gökhan Mamur ihtiyacı görmüş ve çok güzel kaleme almış. Gün Yayıncılık’ a da basmak kalmış.  Kitabın ismi ilginç, gerçekten de bazı durumlar tam da bebeğinizin ve sizin 40 gününüz dolduktan sonra rayına oturuyor. Aman sakın yanlış anlaşılmasın, “40’ınız çıksın, her şey düzene girer” demiyorum. Hayır, asla hiçbir şey düzene girmez tam tersine artık farklı bir düzeni hatta düzensizliği vardır hayatın.

Gelelim kitabın içeriğine. Bebeğinizin doğumundan sonraki ilk aylarda karşılaşacağınız olası soru ve sorunlara hazırlıklı olunması için rehber niteliğinde hazırlanmış. Hani bir durum ile karşılaşırsınız hemen doktorunuzu ararsınız ya, işte tam o kıvamda. Siz doktorunuzu aramadan ön bilgi alabileceğiniz, bir soluklandığınız sonra aksiyon aldığınız türden bilgiler içeriyor kitap. Tüm konular çok güzel derlenmiş, kısa ama öz anlatımlar ile bir araya getirilmiş.

Kitap üç ana bölüme ayrılmış. Doğum öncesi hazırlık, hastanedeki ilk günleriniz, evde birlikte ilk ay.

Üç gündür vakit buldukça kitabı elime alıp, eski bilgilerimi tazeliyorum. Apgar testi; doğumundan yapılması gereken kan testleri; bebeğiniz neden ağlayabilir; sarılık nedir ve neden olur; emzik ne zaman kullanılmaya başlanmalıdır; silme banyosu; ağız/göz/burun bakımı, göbek kordonu bakımı gibi birçok konuda size yardımcı oluyor.

Yeni anne adaylarına kesinlikle tavsiye edeceğim nitelikte bir kitap. Hatta çevrenizde anne adayı var ise, çok da güzel bir hediye olabilir.

Bu yazım 24 Mayıs tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR