İkizlerle Hayat

İkiz annesi olmak çok zor ama hep şuna inanmışımdır, Allah dağına göre kar veriyor. Buradan çıkardığım sonuç da şudur: ikiz annesi olmak çok zor ama hangi ikiz annesini görsem, ekstra meziyetli oluyor. Bir şekilde durumu kotarıyorlar, ya öyle görüyorlar.

Derya Çoşkundeniz bir ikiz annesi, ve çok güzel bir kitap yazmış. Şimdi sizlere bu kitabın basın bültenini paylaşmak istiyorum. Kitap Destek Yayınları’ ndan yeni taze taze çıktı. Eğer siz de ikiz bebek bekliyor iseniz yada iki bebek annesi iseniz, bu kitabı alıp, okumanızı tavsiye ederim.

İKİZLERLE YAŞAM İLK KEZ KİTAP OLDU

ikizlerlehayatTürkiye’de ilk kez ikiz anneleri için rehber niteliği taşıyan bir kitap yazıldı. İkiz annesi Derya Coşkundeniz, kendi deneyimlerini, her biri kendi alanında Türkiye’nin en iyisi olan uzman doktorların görüşleriyle birleştirerek “X2 İkizlerle Hayat” kitabını yazdı. 

“Hamile olduğumu öğrendiğimde ikiz olasılığı aklımın ucundan bile geçmiyordu. İlk ultrasona girip de doktorumuz bana “İkiz bekliyorsun” dediğinde bunun bir şaka olduğunu düşündüm. İkiz bebek sahibi olmayı çok isteyen Mehmet, doktorumuzu ayarlayıp bana şaka yapıyordu herhalde. Ama doktorum, bebeklerimizin kalp atışlarını dinletip karnımda çift yumurta ikizlerinin iki küçük keseciği gösterdiğinde önce Mehmet’e baktım. Mehmet benden daha şaşkındı. Evet, bu bir gerçekti… Onu bilmem ama benim hissettiklerim sırayla şöyleydi: Korku, mutluluk, merak, ikiz anneliğinin havalı bir şey oluşu, ardından gurur ve tekrar korku.” 

Derya Coşkundeniz’in ikizlerle macerası işte böyle başladı. Yaşadığı gururu korkuya, korkuyu meraka dönüştürürken kitapçılara koştu, ikizlerle ilgili kaynak kitaplar aramaya başladı. Ama yoktu. Türkiye’de ikizleri anlatan Türkçe yazılmış hiçbir kaynak yoktu. Hamileliğini, doktorunun ve eşinin de yardımını alarak tam anlamıyla ‘el yordamı’ ile geçirdi. Birçok şeyi yaşayarak öğrendi. Çocuklar doğduktan sonra da durum değişmedi. İkizlerinin psikolojilerini, nasıl besleneceklerini, biri ağladığı zaman diğerinin ağlamaması için ne yapacağını, hangi sırayla beslemesi gerektiğini hep deneyimleyerek öğrendi. 

İkizlerini büyütürken posta.com.tr’de deneyimlerini yazmaya başladı. Derken, “Ben bu zorluğu çektim ama başkalarının çekmesine ne gerek var” diyerek “X2 İkizlerle Hayat” kitabını hazırlamaya başladı. Kitabı yazarken bir yandan da ikizlerini büyütmeye devam ediyordu. Bu nedenle kitabına sürekli yeni bölümler ekledi. Yazım aşaması 1 yılı buldu. Ve sonuçta ortaya bu kitap çıktı. 

Derya Coşkundeniz, “X2 İkizlerle Hayat” kitabında, hamileliğini, doğumunu ve doğum sonrasını anlatıyor. Her biri alanında Türkiye’nin en tanınmış isimleri olan uzman doktorların tavsiyeleri de kitabı ikiz anneleri için Türkiye’de Türkçe yazılmış ilk ve tek başvuru kaynağı haline getiriyor. Kitap, sadece ikiz anneleri için değil tüm anneler için bir rehber özelliği taşıyor. Kitapta bir annenin, sevincini, mutluluğunu, üzüntülerini, yaşadığı zorlukları, bu zorluklarla mücadele yollarını, hem anne hem de iyi bir eş olmanın püf noktalarını bulacaksınız… 

İşte kitaptan bazı başlıklar:

* Hamilelik ve Korkular

* Doğuma Hazırlık (Bebek odası, doğum çantası, bebek arabası)

* Yeni doğanlarla yeni hayat

* İkizlerin beslenmesi

* Gece ve gündüz neler yapılıyor?

* İkizleri besleme

* Kolikle mücadele

* Uyku düzenini oturtmak

* Çalışan annelerin durumu

* Diş çıkarma,

* Emekleme ve ev içi güvenlik

* 1 yaş, 2 yaş ve 3 yaş

 

turuncuDerya Coşkundeniz kimdir?

İzmirli bir kadın… Tezcanlı, pozitif ve deniz aşığı. Asıl mesleği televizyonculuk. Ama bugünlerde full time annelik yapıyor. posta.com.tr’de de anne-çocuk yazıları yazıyor. Zeytini, Ege otlarını bir de balığı çok seviyor. Yalancıları, enerjisini çalanları ve her olaya kötümser yaklaşanları kendisinden uzak tutuyor. 6 yıldır Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz ile evli.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR