Biraz kaçma, sakinleşme zamanı

Yoğun yaz dönemi ardından 17 Aralık, tape, twitter/youtube yasağı, seçim, seçim sonuçları, hile, şaibe derken bana bir daral geldi arkadaş. Pazar sabahı kalktığımdan itibaren 3 gün boyunca sosyal medya mecralarında fazla gezinmemeye özen gösterdim. Yoksa kalbim, sinir sistemim dayanmıyor bu ülkedeki utanç haline.

Bu nasıl bir seçimdi böyle, ne rezalet.  Yeniden saysak? Bu arada hem seçim şeklini eleştirmişimdir, elle oy verilmesi, elle sayılması, sonuçların elle girilmesi. Aman maazallah iyi ki, elle yapılıyormuş. Bir bilgisayar programı eşliğinde olduğunu düşünür müsünüz? “Replace all” (yenile) seçeneği ile bir partinin oyları direk öteki partiye geçer. Öyle oy ve ötesi de başa çıkamaz bununla. Virüs gibi bunlar maalesef… Hayali bile kötü, hoş şimdiden farkı yok ama müdahale etmemiz daha zor olur.

Neyse gelelim refaha, ben biraz sakinleşmek istedim bu hafta. Dediğim gibi çok fazla sosyal medya mecralarında takılmadım sinir sistemimi dengede tutmak için. Biraz kendime çekildim. Kaçtım tüm bu karışıklıklardan. Nasıl mı? Meditasyon yaptım, nefes farkındalığı yaptım.
Size de öğreteyim mi? Bir çok meditasyon şekli var ama size en basit şeklini anlatabilirim. Ama söz verin lütfen uygulayın, gerçekten çok faydasını göreceksiniz.

Öncelikle meditasyon nedir biraz anlatayım:

Hiçbir şey yapmadığınız zaman, yani bedensel ve fiziksel olarak, tüm eylemlere son verdiğiniz zaman, sadece kendiniz olduğunuzda, yalnızca var olduğunuzda meditasyon ortaya çıkar.

Hiçbir şey yapmayıp, sadece kendinize odaklanırsanız bu meditasyondur.

Meditasyon farkındalık demektir. Farkındalıkla yaptığınız her şey meditasyondur. Farkındalığa ilk adım ise bedeninizi yakından gözlemlemektir.

Meditasyon için öncelikle doğru bir yer bulun. Evinizde kendinizi en rahat hissettiğiniz köşeniz, odanız; dışarıda bir ağacın altı; deniz kenarında, denize karşı sessiz bir yer vs. Hatta evinizde kendinize bir meditasyon alanı yaratabilirsiniz, sevdiğiniz objelerin yakınınızda olduğu, mum, topladığınız deniz taşları vs. yakınınızda olabilir. Özetle kendinize bir sunak yaratabilirsiniz.

Rahat olun, bedeninizin rahatlığı çok önemli. İster yerde bağdaş kurup oturun, ister sandalye üzerinde ama başınızın ve omuriliğin dik durduğundan emin olun. Başınız dik olsun, gökyüzüne değdiğinizi hissedin.

Gözlerinizi açık tutmaya çalışın, daha çok anda olmanızı sağlar. Gözlerinizi hafifçe indirip, belli bir noktaya odaklanabilirsiniz. Gözlerinizi kapatmak daha iyi gelecek ise kapatabilirsiniz de.

Anda olun. Zihninizden düşünceleri kovun, sadece odaklanın. Nefesinize dikkat verin. Sabit olmanın en iyi yolu budur. Nefesinizi farkında olun. Sürekli kontrol etmenize gerek yok doğal akışa bırakın ama nefesinizi farkında olun. Bir düşüncenin sizi kancaya aldığını hissettiğiniz anda tekrar nefesinize odaklanın.

Sessizlik iyidir, bir çok meditasyon müziği vardır ama hiç biri sessizlik kadar iyi değildir.  Sessizce oturun ve nefesinizi farkında olun.

Başta sadece 10 dakika ile başlayabilirsiniz, alıştıkça süreyi arttırabilirsiniz.

Meditasyondan, anda olmaktan, nefes farkındalığınızdan zevk almaya çalışın.

Gerçekten şu günlerde size de iyi gelecektir, garanti ediyorum.

Bu yazım 5 Nisan 2014 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR