Burcu ve Berk ile…

Sevgili Defne Ongun Muminoğlu’ nun  Burcu ve Berk ile serisini ne zamandır Derin’e alacağım, hep bir şey oluyor ve unutuyorum. Ben genelde kendime ve kızıma kitaplarımızı D&R ‘ın internet sitesinden alırım, nedeni ise harika indirim kampanyaları oluyor. Ne zaman bir dolu sipariş yapsam tam ödeme yaptıktan sonra aklıma geliyor gene Burcu ve Berk serisini almadığım…. Ama hep derler ya, her şeyin bir zamanı vardır.

Geçen haftalarda STET Dernek’ in düzenlediği Muzipo Kozyatağı’nda Sevgili Defne’ nin okuma günü vardı. Aldım Derin’i gittik beraber. O kadar güzel vakit geçirdi ki sizlere anlatamam. Öncelikle Defne’ den çok hoşlandı, ben “bu kitapları Defne yazdı” deyince biraz şaşırdı. Kendisi zaten bakımlı, güzel kadınları çok sever, e hal böyle oluna Defne’ de Derin’ en tam puan aldı.

Hemen o gün, seriden iki tane kitap alıp, Defne’ye imzalattık. Sonra akşam ben hemen rutin internet kitap alışverişimi yapıp, serinin devamını aldım. Defne kitapları yazarken inanılmaz güzel bir düşünce ile yazmış. Gerçekten tadı tam kıvamında, olması gerektiği gibi. İnanılmaz güzel mesajlar veriyor. (zaten amaç da çaktırmadan mesaj vermek tabi ki) Her bir kitap kendi içinde konusuna göre uzmanına danışılarak ortaya çıkmış.

Kitapları kargo firmasından teslim almaya gittiğim gün Derin’ i okuldan alırken kitaplar elimde idi. Okul yetkilisi de pek ilgilendi kitaplar ile… (Kim bilir belki orada da bir okuma günü yapar Defne) O gün Berkin Elvan’ ın cenazesinin olduğu gün idi, hiç keyfim yoktu, eve geldik. Derin yemek yedi, öğle uykusuna yattı. Kalktığında bendeki keyifsiz hal devam ediyordu, kitapları okuyalım mı diye sordu. Serinin hepsini sıra ile okuduk. Hem bana hem Derin’ e  o kadar iyi geldi ki anlatamam.

Ben en çok Yabanılar – Kaybolursan Ne Yaparsın? serisine ilgi gösterdim, Derin’ de pek bir dikkatli dinledi.
Derin 3.5 yaşında, artık okullu oldu. İster istemez daha evhamlı ebeveynlere sahip maalesef şu güzel, korunmasız ülkemizde… Hal böyle olunca her türlü mesajı dikkatlice, inceden inceden beynine kazımak gerekiyor.

Ah! bizim zamanımızda ebeveyn olmak gerçekten daha kolaymış. Annemin, hiç benim gibi psikopata başladığını sanmıyorum. Yoksa ben mi çok psikopatım 🙁

Ve karşınızda Burcu ve Berk ile…”

kapak_blog

Serinin ana karakterleri iki kardeş: Burcu ve Berk. Onların Dost isimli bir de köpekleri var. Her kitapta Burcu’nun, Dost’un ya da Berk’in başına bir şey geliyor. Ve bu olanla birlikte bizler onların hikâyesini okuyarak bir şeyler öğrenebiliyoruz. Mesaj direkt okuyana değil. Başkasının yaşadıklarını okuyoruz. Bizimle aslına hiç de ilgili değil. (Ama alt mesaj minikler tarafından kolaylıkla alınıyor, hemen kendi yaşadıklarıyla özdeşleştiriyorlar.)

Bu kitapların hazırlık aşamasında çok kıymetli uzmanlar destek vermiş. Uzman Psikolojik Danışman Feriha Dildar, Çocuk Beslenmesi Uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu ve çocuk doktoru Dr. Perihan Özren.

Kitapların çıkış hikayelerini Defne’ nin blogundan okuyabilirsiniz.

HAYIR DİYEBİLİRSİN – Zorbalık

Burcu kardeşi Berk’e yol gösteren, zorlandığı zaman yardımcı olan bir abla. Ama bu sefer Burcu’nun bir derdi var. Başı okulundaki bir arkadaşıyla, Ceren ile dertte. Bakalım bu sorunu nasıl çözecekler.

YABANCILAR – Kaybolursan Ne Yaparsın?

Bu kitapta Berk markette annesini kaybediyor. Ve çok akıllıca davranıp, annesinin onu bulmasını sağlıyor. Çocuklar kaybolurlarsa ne yapmaları gerektiğini, yabancı birisi yanlarına gelirse nasıl davranmaları gerektiğini Burcu ve Berk’ten öğreniyorlar.

VÜCUDUMUZ – Vücut Denen O Harika Makine

Berk bir kaza geçiriyor. Yarasını tedavi eden anneleriyle birlikte, Burcu ve Berk vücudumuzu keşfediyorlar. En büyük kasımız hangisi? Böbrekler ne işe yarar? Damarlarımız ne kadar uzun?,…

SAĞLIKLI BESLENİYORUM – Yararlı Şeyler Yiyorum, Eğleniyorum!

Bu kitapta Burcu kardeşine neden sağlıklı beslenmesi gerektiğini anlatıyor. İstediği miktarda şekeri yiyemeyen Berk, sağlıklı beslenme konusunda tereddütlü olsa da, Burcu’nun anlatımıyla konu çok eğlenceli bir hâl alıyor.

HİSLERİMİZ – Bunları Hissetmek Normal mi?

Bu hikâyede Berk’in yaptığı bir hata sonucu ailedeki farklı duygulara şahit olacağız. Hepimizin hayatında pek çok farklı his var. Bu hisleri tanımak ve anlatabilmek çok önemli. Bakalım Berk, annesi, Burcu, veteriner Gültekin Amca ve Dost hangi durumda, neler hissediyor… 

KENDİMİ KORUYORUM – Güvenlik

Bu kitapta Berk oyun oynarken büyük bir tehlike atlatıyor. Ablası Burcu’nun da aklına Berk’e etrafındaki diğer tehlikeleri hatırlatmak geliyor. Öğrensin ve kendini koruyabilsin diye.


Çocuklarınız için eşsiz bir kitap serisi bu, aslında sadece çocuklar için değil elbette ebeveynler için de… Almanızı tavsiye ederim, çok faydalanacağınızdan eminim.

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR