Kolay Meditasyon

Ne zamandır yazmak istiyordum. Kısmet bu günlere imiş. Çok daraldığımız sürekli hop oturup hop kalktığımız, sabrımızın ciddi sınandığı üzüntülü şu günlerimizde bizlere biraz olsa iyi gelecek bir meditasyon şekli önermek istiyorum. Yoksa depresyona gireceğiz vallahi…

Meditasyona başlamak için dağınık olmayan, temiz ve sessiz bir yer seçin. Vücudunuz rahat olabileceğiniz kadar sıcak olsun. Ama çok sıcak değil. Son iki saat içinde yoğun bir yemek yememiş olun. Rahat kıyafetler giyin. Evinizde en rahat ettiğiniz odaya, bölgeye geçin. Ayaklarınız çıplak olsun. Yere oturabilirsiniz. Altınızda bir kilim, minder, yada battaniye olabilir. Dik oturun ve bağdaş kurun. Rahat oturuyor olmanız önemli. . . O yüzden kalçanızın altına destek almalısınız.
Başınıza bir ip bağlanmış ve başınızı tavana doğru çekiyormuş gibi düşünün. Omurganızı uzatmak için çenenizi hafifçe içeri çektiğinizden emin olun.
Omuzlarınızı serbest bırakın.
Gözlerinizi kapatın.
Ellerinizi dizlerinizin üstünde serbest bırakın, avuçlarınız yukarı dönük olsun. İşaret parmağınız ile baş parmağınızı sıkıca bastırın.
Bütün vücudunuzun gevşemesine izin verin. Sadece nefesinizi dinleyin. Ne zaman nefes alıyorsunuz, ne zaman nefes veriyorsunuz?
Nefesinizi burnunuzda alıp, ağzınızdan verin. Sadece nefesinizi dinleyin.
Nefes alış verişinizin eşit uzunlukta olmasına dikkat edin. Mümkün olduğu kadar dingin olun ama bir o kadar da kendinizi bırakın.
Nefesinizi bu şekilde on dakika kadar dinleyin. Nefesiniz dışında başka bir düşüncenin sizi kancaya almasına izin vermeyin….

On dakika sonrasında da bu güzel müziği hissederek dinleyebilirsiniz. Gayatri Mantra


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR