BURADASINIZ

Bebeğinizi emzirmek için beş neden

Bebeğinizi emzirmek için beş neden

Geçenlerde La Leche League (LLL) Türkiye Facebook sayfasında çok güzel ve özel bir bilgi paylaştı, ben de sizler ile paylaşmadan yapamadım.

Bebeğinizi emzirmek için 5 neden:
 

Susamak: Bebekler susadıkları zaman emmek isterler.

Acıkmak:
Bebekler acıktıkları zaman emmek isterler.

Sevgi: Bebekler göz kontağı, ilgi ve kucak istediklerinde emmek isterler.

Rahatlamak: Huzur bulmak, uykuya dalmak ve güven hissetmek için emmek isterler.

Gelişim ve bağışıklık: Bebekler bağırsak ve sindirim sistemini güçlendiren anne sütündeki yararlı bileşenlere ihtiyaç duydukları için emmek isterler.

Mesele sadece SÜT DEĞİLDİR. Emzirmenin özü olan bu ilişkiyi anlamak çok önemlidir. Bu nedenle bebeğinizi bol bol emzirin.

besneden

Yeri gelmişken kimdir, nedir bu La Leche League? LLL 1950’ li yıllarda emzirme yanlısı 7 kadın tarafından kurulan kar amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyon. Tek amaçları emzirmek isteyen anneleri teşvik etmek, desteklemek, bilgi ve eğitim vermek. LLL Kurulunda gönüllü danışan birçok emzirme danışmanı var. Hatta LLL ‘in Türkiye ayağında da Antalya ve Ankara olmak üzere iki gönüllü emzirme danışmanı var. Düzenli olarak emzirme konulu toplantılar düzenliyorlar. Grup toplantılarında La Leche League Liderleri ve diğer anneler tecrübelerini paylaşır, tavsiyelerde bulunur, birbirlerine destek ve cesaret verir. Emzirmek isteyen tüm kadınlar LLL toplantılarına katılmalıdır.

LLL gerekli bir organizasyon çünkü  “Emzirmek içgüdüsel ve doğal bir davranıştır, ancak aynı zamanda da öğrenilen bir sanattır.” Bu nedenle Emzirme Sanatı isimli kitabı yayınlamışlar. Dilimize Gün Yayıncılık tarafından kazandırılan bu kitabın her anne adayının kitaplığında bulunması gerektiğini düşünüyorum. Ben kitapla kızım emzirmeyi bıraktıktan sonra tanıştım. Daha önce tanışmış olmayı tercih ederdim. Emzirme sınavının ilk günlerinde bana çok yardımcı olabilirdi, ama neyse ki kızımı 13 ay emzirebildim. Kitabın içinde o kadar yararlı bilgiler var ki, çok özel ve çok değerli bir kitap. Çalıştığım anne adaylarına muhakkak tavsiye ediyorum. Bu kitabı okuyan, eşlerine anlatan babalar bile tanıyorum diyebilirim. Anlayacağınız kitap gerçek bir rehber niteliğinde.

Size naçizane tavsiyem; sevgili anne adayları bu kitabı alın ve okuyun. Ya da anne adayı arkadaşlarınıza alın, okutturun…

Detaylı bilgi için La Leche League sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazım 1 Şubat 2014 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR