BURADASINIZ

Anne sütü arttırma yöntemleri

Anne sütü arttırma yöntemleri

Emzirme konusu malum çok önemli… Ben de yeri geldikçe değinmeye çalışıyorum. Emzirme ile ilgili yazdığım yazılara dilerseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün sizlere, emziren annelere sütünüzü arttırmak için küçük ama çok ÖNEMLİ ipuçları vereceğim.

Sütünüzü arttırmanın en doğal yöntemi bebeğinizi bol bol emzirmek… Sonra da yeterli uyku ve düzenli beslenme ve bol su içmek.

Sütünüzü arttırmak için neler yapabilirsiniz?

Yardım alın. Bebeğiniz iyi kilo almıyorsa ya da ilk birkaç günden sonra da kilo kaybetmeye devam ediyorsa, emzirme konusunda bilgili biriyle temasa geçin. Çoğunlukla bir La Leche League Lideri ya da başka bir emzirme uzmanı emzirme tekniğinizi geliştirmeniz konusunda size yardımcı olabilir ve duruma çok çabuk çözüm bulabilir. Ayrıca bebeğinizin doktoruyla da yakın temas halinde olmanız gerekli olacaktır çünkü bazı durumlarda yavaş kilo alma çok ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Bebeğiniz emdiği kadar sık sık emzirin. Uykusu gelen bebeğin uyandırılması ve sık emmeye teşvik edilmesi gerekir. Sık sık emzirmek bol süt gelmesine yardımcı olur. Memeler ne kadar çok uyarılırsa o kadar fazla süt üretir.

Her beslenmede iki memeden de emzirin. Böylece bebeğinizin var olan bütün sütü aldığına emin olabilirsiniz ve iki meme de sık sık uyarılmış olur. Bebeğinizin işaretlerini takip edin, ilk memeyi emmeyi bitirdiğini anladıktan sonra diğer memeye geçin. Emzirme sürelerini sınırlamaya çalışmayın.

Bebeğinizin doğru pozisyonda olduğuna ve memeyi iyi kavradığına emin olun. Bebeğin dudaklarının areola’da (meme ucunun etrafındaki koyu renk bölge), meme ucunun hemen arkasında olmalıdır. Bebeğinizin yutkunduğunu duymanız gerekir. Bebeğinizin iyi emdiğine emin değilseniz ya da emzirirken memenizde herhangi bir hassasiyet hissediyorsanız La Leche League Liderinden ya da başka bir emzrime uzmanında yardım isteyin.

Bebeğinizin ilgisini çekmek için meme sıkmayı deneyin. Süt akışını artırmak için bir yandan başparmağınızla diğer yandan da kalan parmaklarınızla memeyi iyice sıkın. Bebek emmeyi bırakana kadar sıkın sonra durun. Parmaklarınızı memenin etrafında döndürün ve yeniden sıkın. İki memeyi de her emzirmede iki defa kullanacak şekilde diğer memeye geçin. Memenizi iyice sıkın ama meme dokusunda herhangi bir zedelenmeye sebep olmamaya dikkat edin.

Bebeğinize yalnızca anne sütü verin. Eğer bebeğiniz ek mama alıyorsa bunu birden kesmeyin. Emzirme tekniklerinizi geliştirdikçe ve sütünüz arttıkça ek mamayı kademeli olarak azaltabileceksiniz. Fakat bebeğinizin yeterli miktarda süt aldığına emin olabilmeniz için ıslak ve kirli bezlerine bakmanız gerekir. Bebeğinizin kilo alıp almadığını gözlemleyin ve doktorunuzla irtibatta olun.

Bebeğinizin emdiği tek şey meme olmalıdır. Eğer geçici olarak bir destek gerekiyorsa bunun kaşık, fincan ya da emzirme destek sistemi (Nursing Suplementer), bebek meme emerken küçük bir tüp yardımıyla ek süt verilmesini sağlayan bir gereç, kullanılarak verilmelidir.

Dinlenme, rahatlama, yeme içme ve yeterli içecek gibi kendi ihtiyaçlarınıza da özen gösterin. Kendinizle ilgilenmek süt üretmenize ve genel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda değindiğimiz yöntemler en DOĞAL yöntemlerdir. Kaynak: La Leche League Türkiye

Bir de ek olarak bazı bitkilerden faydalanabilirsiniz.

Isırgan otu çayı içebilirsiniz. Sıcak su içinde 5-15 dakika arasında demlenen ısırgan otu çayı gerçekten işe yarayacaktır.

Çemen otu çekirdeği; Yemeklerinizin içine koyabilirsiniz. Veya bir çay kaşığı çemen otu çekirdeğini bir bardak suyun içinde kaynatıp içebilirsiniz. Tat vermesi açısından içine bal, pekmez ilave edilebilir.

Rezene, anason, kimyon, kişniş karşımı bitki çayı içebilirsiniz. Her bitkiden bir veya yarım çay kaşığı kaynar suyun içine katıp, 5-15 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

Malt birası, günde bir-iki tane içebilirsiniz.

İyi emzirmeler!…


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR