BURADASINIZ

Doğuma nasıl hazırlanılır?

Doğuma nasıl hazırlanılır?

Doğuma hazırlanmak demek, bebeğinizin odasının duvar rengine karar vermek, pusetine karar vermek veya mobilyasını seçmek değildir elbette.

Doğuma hazırlanmak demek, doğumu anlamanız demektir. Doğum deneyimini ilk defa yaşayacak bile olsanız onu deneyimlemeden anlayabilirsiniz. Nasıl mı? Doğum hakkında okuyarak, doğum ile ilgili eğitim alarak.

Doğum öyle sizi korkutmasın, izin vermeyin. Bildiğiniz, öğrendiğiniz herhangi bir şeyden korkar mısınız? Sanırım hayır. Doğumu belki tecrübe etmemiş olabilirsiniz ama aşağı yukarı başınıza neler geleceğini, sürecin nasıl işlediğini öğrenmek çok faydalı olacaktır.

Doğumu öğrenerek korkunuzu yenebilirsiniz. Korkuyor olmanız çok doğal ama bu korkunuzu yenebilirsiniz. Korkunuz devam ettiği sürece doğurmak zor olabilir. Korktuğunuz için kendinizi tehlikede hissedebiliriz, tehlikede hissettiğiniz sürece de doğuramayabilirsiniz. Kendinizi rahat ve güvende hissetmelisiniz. Bunun için öncelikle yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bilginiz korkunuzu yenecektir.

Bu nedenle yeni anne adaylarına doğuma hazırlanmalarını öneririm. Konu ile ilgili çok güzel yerli ve yabancı kaynaklar var, okuyabilirsiniz. Doğum hazırlık kurslarına eşiniz ile birlikte katılabilirsiniz.

Bu yazım 11 Kasım 2013 tarihinde Annelik ve Gebelik Köşem’ de yayınlanmıştır.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR