BURADASINIZ

Doğum kendi başlamalıdır.

Doğum kendi başlamalıdır.

Doğuma götüren kanıta dayalı 6 uygulama var. Bu uygulamaların 4 tanesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1999 Geneva toplantısı sonrası yayınlanmıştır. Diğer 2 uygulama ise Lamaze tarafından eklenmiştir.

Doğuma götüren 6 uygulama:

1. Doğum kendi başlamalıdır.

2. Annelere doğum boyunca hareket özgürlüğü verilmelidir. *

3. Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.

4. Doğum eylemi boyunca rutin müdahalelerden kaçınılmalıdır. *

5. Doğumda doğal ve aktif ıkınma teknikleri tercih edilmelidir.

6. Doğumdan sonra anne ve bebeği bir arada tutulmalıdır ve emzirme için limitsiz imkan tanınmalıdır.

(* işaretli uygulamalar Lamaze tarafından eklenen uygulamalardır.)

Sizlere her hafta sıra ile bu 6 uygulamadan bahsedeceğim.

Doğum kendi başlamalıdır. Burada en önemli konu tıbbı bir gereksinim/tehlike olmadığı sürece patronun bebeğiniz olduğuna inanmak aslında. Vücudunuz tüm hamileliğiniz süresince farklı bir hormon dengesi içine giriyor. Vücudunuz kendi kendini doğuma hazırlıyor. Bebeğiniz de kendini doğuma hazırlıyor. Yavaş yavaş pelvise girmesi, ilerlemesi hep doğuma hazırlık çalışmalarıdır. Bebeğin doğum kanalına girmesi aslında budur. Son haftalarda rahminizde bir takım hareketlenmeler hissedersiniz. Değişim hızlanmaya başlar. Braxton-Hicks olarak bilinen bu dalgalar ile rahminiz artık ısınma hareketlerine başlamıştır. Bu hareketler sayesinde rahim ağzı gittikçe incelir, hatta bazı kişilerde 1-2 santim açıklık oluşur.

Son haftalarda bebeğinizin akciğer gelişimi için süreç hızlanır. Salgılanan bazı maddelerle bebeğinizin doğum sonrasında rahatça nefes alabilmesi için gerekli hazırlıklar tamamlanır. Bebeğiniz koruyucu bir yağ tabakası ile kaplanır.

Bebeğiniz dış dünyada yaşamak için gelişimini tamamladığında, bedeninden salgıladığı bazı maddelerle, annesinde doğum için gerekli hormonların salınmasını tetiklediği yönündedir. Birçok durumda doğumunuz, sadece siz ve bebeğiniz tam olarak hazır olduğunuzda başlayacaktır.

Doğum; normal, doğal ve sağlıklıdır. Tıbbi bir sebep yokken doğumunun erken başlatılması anne ve bebeği üzerinde birçok olumsuz etki bırakabilir. Doğumun kendiliğinden başlamasına izin vermek, bebeğinizin ve bedeninizin doğuma hazır olduğunun en büyük garantisidir.

Doğumu yöneten doğal hormonlarınızın çalışmasına izin verdiğiniz takdirde, doğum, emzirme ve bebeğinizle bağlanma konularında hala araştırmaları devam eden birçok olumlu etkileri yaşayabilme şansınız olacaktır.

Sonuç olarak bedeninizi rahat bırakın, doğumunuz kendi başlasın.

Kaynak: İstanbul Doğum Akademisi- Doğuma Götüren Uygulamalar Kitapçığı

Bu yazım 24 Aralık 2013 tarihinde Annelik ve Gebelik Köşem’ de yayınlanmıştır.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR