BURADASINIZ

Emzirmeme yardımcı olmak için eşim neler yapabilir...

Emzirmeme yardımcı olmak için eşim neler yapabilir?

Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtığından itibaren evet artık hiç bir şey eskisi gibi olmuyor. Eskisi gibi olmayan en ilk ve en güzel şey ise, bebeğinizi kucaklayıp, kokusunu burnunuza çekmek, onu kollarınızda hissetmektir. Tam da bir kaç saat evvel belki bebeğiniz hala sizin içinizde idi. Artık orada değil, tam da kollarınızda. İşte hiç bir şey eskisi gibi değil. Bebeğiniz ile hayata devam etmeye alışmak biraz zaman alacaktır, ama maksimum 1-2 ay sonra (kişiye göre değişebilir) artık siz bebeğinizin düzenine, bebeğinizin de sizin düzeninize alışmış hale gelecektir. Belli bir düzene sahip olmak için elbette yanınızda size bakan, size yardım eden birinin olması çok önemli. Bu genelde annenin annesi/kayınvalidesi olabiliyor. Ama öncelikli olarak hayat arkadaşınız sizin için neler yapabilir?

Uyku düzenini paylaşabilirsiniz. Bebeğinizin emzirmediğiniz saatler içinde sizin dinlemeniz süt üretiminiz için çok önemli. Eşini gün içinde işe gidiyor belki ama, akşam/gece belli saatlerde ya da o evde olduğunda uyku düzeni için nöbet sistemi getirebilirsiniz.

Eşiniz sizi besleyebilir.

Evin alışverişini yapabilir.

Evinize gelmek isteyen ziyaretçileri organize edebilir, hatta gelmemelerini sağlayabilir. Bizim kültürümüzde lohusa, bebek ziyaretleri çok önemli ama ben çok karşıyım. Daha önce lohusalık bildirisinde de ifade etmiştim. Ama ziyaretlere engel olamıyorsanız, gelecek olan kişilerin saatleri, kalma sürelerini eşiniz organize edebilir. Hatta gelecek olanlara evin eksiklerini bildirip, onların almalarını sağlayabilir. Nasıl fikir ama? 🙂

Kaynak: Emzirme Sanatı, Gün Yayıncılık


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR