BURADASINIZ

Doula olarak nasıl çalışıyorum?

Doula olarak nasıl çalışıyorum?

Genelde merak edenler daha detaylı soruyorlar ama özetle bir doula olarak nasıl çalışıyorum paylaşmak istedim.
doula_image

Doğumdan önce

Öncelikli amacım hamilenin ihtiyaç ve önceliklerinizi öğrenmek, herhangi bir kaygı ya da korkusu varsa bunu bilmektir. Doula olarak, doğum öncesinde üç kere hamile ile buluşuyorum. Bunların ilki yaklaşık iki saat süren ilk buluşmadır. Daha sonra hamileyi iki kere evinde ziyaret ediyorum. Doğumda kullanılabilecek pozisyonlar, masajlar ve nefes çalışmaları ile ilgili bilgiler paylaşıyorum. İhtiyaçları ve tercihleri ile ilgili konuşuyoruz. Bir kere de rutin doktor randevusunda hamileye eşlik ederek doktoru ile tanışıyorum. Bebeğin muhtemel doğum tarihinden önceki iki hafta ve sonraki iki hafta boyunca nöbette oluyorum.

Doğum sürecinde

Doğum başladığında, hamilenin yanına gidiyorum (evde ya da hastanede) Görevim, ihtiyaca göre pozisyon değişiklikleri önermek, nefes tekniklerini hatırlatmak, masajla destek vermek ve babanın tercih ettiği oranda doğum sürecine katılmasını desteklemek. Hiçbir şey yapmasam bile, varlığım ile onun yanında olup, elinin tutuyorum.

Doğumdan sonra

Genellikle doğum olduktan sonra bir-iki saat arası anne ile beraber kalırım. Burada bebeğin anneyi yeteri kadar emmeye başlaması önemli. Bakıyorum; anne iyi, bebek iyi ancak bana o zaman yol görünür. Ayrıca doğumdan sonra nasıl olduğunu görmek veya emzirme ile ilgili problem olup olmadığına bakmak için de evine bir kere ziyaret yapıyorum.

 

 


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR