Anne ve bebek dostu sezaryen

Gerekli bir sezaryen ameliyatı ile doğurmak durumunda kalırsanız, nasıl doğurmak isterdiniz?

Ben şu şekilde doğurmak isterdim;

Öncelikle tüm hamileliğim sırasında her ne kadar normal doğum yapmayı arzu etsem ve doğum ile ilgili hazırlık kurslarına gitsem de gerekli bir sebepten ötürü sezaryen ile doğurabilirim ihtimalini aklımın bir köşesinde tutmak isterim. Bu konuyu hiçe saymak belki daha sonra yaşayacağım bir sezaryen ameliyatı sonrası psikolojik travmaya neden olabilir. Bunu her hamilenin başına gelebilecek bir olay olarak düşünüp kabul etmeliyim. Aynı zamanda da bebeğim ile uygun koşullarda, uygun şekilde kavuşmayı da hesaba katmalıyım.

Doktorum ile önceden her şeyi konuşurdum. Evet, normal yani vajinal doğum istiyorum. Bunun için bedenimi ve kendimi hazırlıyorum. Doğum hazırlık kurslarına gidiyorum. Doğum tercihlerimi yazdım, içine de sezaryen ile doğurmak zorunda kalırsam, nasıl bir sezaryen istediğimi doktoruma detaylı anlattım.

Doğumun kendiliğinden başlamasını beklemek herhangi bir tehlike arz etmeyecek ise, doğumu bebeğimin başlatmasını beklemek istiyorum.

Doğumum süresince uyanık olmak istiyorum, bu nedenle epidural anestezi tercih ediyorum. Doktorum da ameliyathanenin ısıtılması konusunda gerekli bilgilendirmeyi hastane personeline yapacak. Ayrıca doğum sırasında bulunacak tüm personele yüksek sesle konuşmaması için uyarı yapılacak.

Biliyorum ki mavi perdenin gerisinde eşim veya doğum destekçim yanımda durabilirler. Kollarım her iki yana açılmış ve bağlanmış olacak. Ellerime dokunup, küçük masajlar yapmalarını isteyebilirim. Onlar perdenin üzerinden doğumumu izlerlerken, bana bebeğimin nasıl göründüğünü anlatmalarını istiyorum. Bunun bir seremoniye dönüşmesini sağlayabiliriz. Bebeğim benim bedenimden bir şekilde çıkıyor, ona kavuşacağım. Eşim ya da doğum destekçim bebeğim hakkında bilgiler verebilir. Saçlı, saçsız, siyah saçlı, tombul, gözleri açık vs.

Bebeğim doğarken ışıkların hafif kısılmasını ve kordon bağı kesilmeden kucağıma verilmesini istiyorum. Belki burada anestezist bizimle işbirliği yapar ve benim bir kolumu bağlı halden kurtarır. Bebeğimi hemen kucağıma almak, onu hemen emzirmek istiyorum. Anne ve bebek ten temasının önemini biliyorum, farkındayım. Araştırmacıların belirttiğine göre, insan yaşamındaki en tehlikeli ve stresli olaylar, rahimden gerçek dünyaya çıkış sırasında yaşanmaktadır. Büyük önem taşıyan bu ilk saatlerde annelerinden ayrı tutulan bebeklerde stres hormonlarının çok daha yüksek olmasına şaşırmamak gerek.

Bebeğim ile ilk dakikaları yaşadım. Benim sıcaklığım ile kucağımda. Biliyorum ki anne kucağı, anne ısısı onun için en güvenli kuvöz.  İlk olarak benim bakterilerim ile buluştu ve bu bakteriler onun için koruyucu etki içeriyor. Sindirim sisteminin gelişmesine bile etken.

Kordondaki atım durduktan sonra göbek bağı kesildi. Şimdiden sonrasında biliyorum ki bebeğimin bazı bakımlara ihtiyacı olacak. Tüm bu süreç boyunca babasının yanında, olabildiği durumlarda da onun kucağında olmasını istiyorum.

Çok şey istemiyorum aslında. İstediğim tek şey, doktorumun ve hastane personelinin iş birliği ile yapılabileceği bir anne ve bebek dostu sezaryen doğum.

Bu yazım 5 Ekim 2013 tarihinde HT Hayat köşemde yayınlanmıştır.


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR