Çocuk Yogası

Sevgili Doula arkadaşım ve Egzersiz Eğitmeni Merve Polat’ ın stüdyosundan Sevgili Melis Hoca bizler ile güzel bir konu paylaştı: Çocuk Yogası.

Bu ara benim de gündemimi meşgul eden bir konu. Doula olmaya karar verdikten sonra farkındalık, meditasyon, yoga ile daha fazla ilişkili hale geldim. Hala yoga yapmıyorum ama olsun, yoganın faydalarına inanıyorum. Dolayısı ile Derin’ e de azıcık olsa bir parça bulaşsın istiyorum. O nedenle sanırım yakında kendisi ile çocuk yogasına gideceğiz. Umarım sever, sevmez ise yapacak bir şey yok.

 Çocuk yogası nedir, faydaları nelerdir?

Çocuk yogası,  hikâyeler ve oyunlar eşliğinde yapılan özel bir yoga türüdür. Çocuklara doğru nefes almayı, klasik yoga pozlarını (asanalar) çocukların hayal güçlerini de kullanarak uygulamayı ve bu sayede var olan beden esnekliklerini korumayı hedefler. Büyüklerde olduğu gibi zihin, ruh ve beden uyumunu dengelemek ve çocuğun bu dengede kalmasına yardımcı olmayı amaçlar. Çocuk yogası ile çocuklar eğlenirken esneklik, güç, denge ve rahatlama sağlanır.

Çocuklarda var olan sınırsız enerjiyi iyi yönde değerlendirmek için yoga en iyi çalışmalardan biridir. Asanalar yapılırken taklit edilen hayvanlar ve ağaçlar çocuklara yeniden doğa bilincini kazandırır.

Derslerde yapılan nefes çalışmaları, hareketli pozlar ve meditasyon ile anlatılan hikayeler çocuklarda var olan yaratıcılığı geliştirmeyi hedefler.

Çocuk yogasında her dersin ayrı bir dinamiği ve teması vardır. Derslerde bu temalara uygun elementler kullanılır. Drama, müzik ve resim bunlardan sadece birkaçıdır.

Çocuk Yogası, çocuklara birey oldukları kadar bir grubun parçası olduklarını ve diğer grup bireylerine saygılı olmayı oyunlarla öğretmede yardımcı olur. Yogadaki oyunların en büyük özelliği ise rekabet olmamasıdır. Bu nedenle çocuklar kendilerini baskıda hissetmeden eğlenerek oyunlara katılır ve grup çalışmasını öğrenirler.

Çocuk yogasının fiziksel faydaları
Esnekliği arttırır
Dengeyi arttırır
Doğru nefes almayı sağlar
Sinir sistemini rahatlatır
Kasları gevşetir ve rahatlatır

Çocuk yogasının psikolojik faydaları
Konsantrasyonu ve odaklanmayı geliştirir
Stresi azaltır
Zihni rahatlatır
Hayal gücünü geliştirir
Birey olmanın yanında grubun parçası olmayı ve karşındakine saygılı olmayı öğretir

Çocuk yogasının okul eğitimine faydaları
Dinleme ve öğrenme becerisi geliştirir
Dikkat süresini arttırır
Sınav stresini azaltır

PilatesPlus’ un 3-8 yaş yoga programı Cumartesi günleri… Daha detaylı bilgi için;

 

http://www.pilatesplus.biz/
https://www.facebook.com/pilatesplusistanbul/about
Twitter : @PilatesPlusIst


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR