Kolostrum Mucizesi

Hatırlıyorum da hamile iken iki tane korkulu rüya görmüştüm. Birincisi hastanede tek başıma doğum yapıyorum, yanımda kimseler yok. İkincisi ise kızım doğmuş ve ben emziremiyorum. Sütüm gelmemiş. Sanırım bu ikincisine benzer rüyayı birçok anne adayı görüyordur.

Bildiğiniz üzere emzirmek son derece önemli. Hiçbir mama sizin bedeninizin yarattığı, memelerinizden çıkan süt kadar faydalı, mucizevi değildir. Aslında emzirmek sadece bebeğinizi beslemek değildir. Anneliğe adapte olma şeklinizdir. Aynı zamanda anne ve bebek arasındaki bağın gücünü pekiştirmek, birbirinizi anlamak, sevmektir de.

Dr. Grantly Dick-Read, bir kitabında şöyle der: 

Yeni doğmuş bebeğin, sadece üç isteği vardır. Bunlar; annesinin kollarındaki sıcaklık, memelerindeki besin ve varlığını bilmedeki güven. Emzirme bunların üçünü de karşılar.

Emzirmek için hastane odanızda rahatça uzanmayı beklemeyin. Doğum yapar yapmaz bebeğinizi kucağınıza alın. Bebeğiniz sizin sıcak teninize değsin. Hatta kucağınıza şöyle bir yatırın, ona biraz süre verin. Kendisi memenizin ucunu bulacak ve emmeye başlayacaktır. Sıcaklığınızı hissetsin, üşüyeceğini düşünüyorsanız, üzerine bir havlu örtebilirsiniz. Siz kucağınıza yatırdığınızda küçük kıpırdanmalar ile meme ucunuza doğru yol almaya başlayacaktır. Azıcık yardım edin ona, yavaş yavaş gelerek hedefi bulacaktır. Ve birden başını kaldırıp, ağzını kocaman açıp annesinin memesi ile tanışacak ve mucizevi sıvı kolostrum ile tanışacaktır.

İşte kolostrum, hamileliğiniz sırasında üretmeye başladığınız, doğum yapar yapmaz ilk birkaç gün memenizden gelen sıvı. Bu sıvı bebeğinizin maruz kaldığı bütün mikroplara karşı onun ilk korumasını sağlayan sıvıdır. Aslında buna ilk süt deriz. Hatta bazı kişiler bu sıvının miktarı ve kıvamını görüp; “sütün henüz gelmemiş, bu suyu içirme, bebeğin doymaz, ona mama ver” diyebilir. Onları cahillikle suçlayıp, hemen kulaklarınızı tıkayın.

Biraz detaya girecek olursak, kolostrum yüksek oranda immünüglobülin A salgısı ve SIgA salgısı içerir. Yani, alerjik hassasiyet doğurabilecek yabancı proteinlerin ve mikropların geçişine karşı korunmak üzere bebeğin bağırsaklarını kaplayan antienfektif ajandır. Kolostrum bebeğinizin bağırsaklarını doğru bir yararlı bakteri karışımını almaya teşvik eder. Bebeğinizin bağırsaklarını çalıştırır ve doğumdan önce anne karnında birikmiş olan mekonyumu atmasına yardımcı olur.

Şimdi bebeğiniz ilk birkaç gün bu mucizevi sıvıyı almaya devam edecektir. Sık sık emzirin. Doğumdan birkaç gün sonra sütünüzün rengi, miktarı, kıvamı da değişmeye başlayacaktır. Bu noktada ne kadar süre, ne sıklıkta emzirmelisiniz konusu gündeme gelecektir. Bu da ayrı bir yazımızın konusu olsun. Ama tek ipucu vereyim; bol bol, sık sık emzirin. Kafanız rahat olsun, etrafınızdan emzirme ve meme ile ilgili gelecek yorumlara da kulak asmayın.

Bu yazım 31 Ağustos 2013 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR