BURADASINIZ

Hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme ile ilgili olarak size şunu yemelisiniz, bunu yememelisiniz diye öneride bulunamam ancak hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bir beslenme danışmanına gitmenizi önerebilirim.

Beslenme danışmanı size kilonuz ve kan değerleriniz doğrultusunda (şeker oranı vs.) size harika bir beslenme tablosu önerecektir. Nereden mi biliyorum, isterseniz ben hamile iken nasıl beslendim biraz bahsedeyim.

Sigara zaten kullanmam. Hamilelik ve sonrasında da tüm emzirme döneminde alkol kullanmadım. Bir kadehten bir şey olmaz deyip te içmedim valla. Öncelikle süt ve süt ürünlerine her zamankinden daha fazla yer verdim. Sabah kahvaltıda çay içmemeye özen gösterdim. Çayı kahvaltıdan yaklaşık bir saat sonra içtim, bir de öğleden sonra bir çay tükettim. Bol sebze yedim, zaten sebzeyi severim. Balık ve kırmızı et yemeyi ihmal etmedim, emzirme dönemi içinde protein ağırlıklı beslenmek çok önemli. Baklagilleri muhakkak tükettim. Bol meyve yedim, bu da bana ekstra şeker olarak geri döndü, o nedenle son iki ayımda beslenme danışmanına giderek, daha düzenli beslenme şekli uyguladım. Bu nedenle size en başından beslenme danışmanı öneriyorum. Kendimi en ağır hissetmem gereken zamanlara yani son iki ay, her zamankinden daha hafif hissettim. Bol meyve derken bir gün abartmıyorum bir oturuşta bir kavun yedim. Yaz hamilesi idim, Ekimde doğum yaptım. O yüzden yazın en güzel meyvesi kiraz günlük öğünlerimden eksik olmadı. Ama sonra ne oldu, sadece armut, şeftali ve kayısı yemek zorunda kaldım. Hem de yanında süt ile. Bu da küçük bir tavsiye, meyvenin yanında sütlü ürün tüketirseniz, meyvenin şekerini alıyor. Kahve hiç içmedim, çok canım çektiği zaman ise kafeinsiz filtre kahve içtim. Paket bisküvi vs. hiç yemedim, kutu meyve suyu zaten içmem. (Özetle katkı maddeli ürün tüketmedim.)

Unutmayın beslenme kaliteniz çok önemli. Alacağınız kilo miktarı değil. Hangi yiyecekleri ne kadar yediğiniz çok önemlidir.

Protein, kalsiyum, demir ve diğer vitaminleri bol tüketmeyi tercih ettim. Öğle sebze yediysem akşam muhakkak et yedim. Karbonhidratı mümkün olduğunca az tükettim. Tahıllı ekmek tercih ettim, hala da öyle tercih ederim. Çok istemesem de tatlı tüketimimi frenledim, evet canım çok istedi ama faydası olmayacağını düşünerek kendimi ikna ettim. Tabi ki arada kendimi şımarttım.

En önemlisi bol su içtim. Unutmayın, bebeğiniz su içinde yaşıyor ve sizden besleniyor. Dolayı ile içeceğiniz su miktarı ve kalite beslenme onun için hayati bir mesele.

Hamile iken özellikle yememiz gereken besin grupları; tahıllar, sebze, mevye, süt ve süt ürünleri, et ve baklagiller. Bu gruplardan oluşan dengeli bir beslenme düzeni almanız gereken protein, kalsiyum, demir ve ihtiyacınız olan vitaminleri karşılar. Ayrıca beslenme düzeninize demir, folik asit, magnezyum ve diğer mineralleri de eklediniz mi sağlıklı bir bebek ve anne prensiplerini izlemiş olursunuz.

Bu yazım Annelik ve Gebelik’ te yayınlanmıştır.


İLGİLİ YAZILAR

BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR