Sözün gücü…

Kaç gündür bu hafta acaba ne yazsam diye düşünüyorum. Malum gündem belli. Ama gündem üzerine söz söyleyecek, yazacak halde değilim. Sadece şunu söyleyebilirim umudun tükendiği yerde umudu gördüm. Birçok taş yerinden oynadı, bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bunu biliyorum. O yüzden bundan sonrası hayırlı olsun diyorum.

Ama konuyu gündem ile pek alakalı bir konuya bağlamak istiyorum.

Okuduğum Toltek bilgelik kitabında şöyle diyor Don Miguel Ruiz:

“Eğer mutlu, doyumlu bir hayat sürmek istiyorsak önce yaşamımız yönlendiren anlaşmaları farkına varıp bunları değiştirmemiz gerekir. Bizi tüketen, enerjimiz alan dört anlaşma var. Asıl mesele bu anlaşmaları farkında olmak ve hayatımıza katmak.”

Bu anlaşmalar nasıl doğuyor detayına girmeyeceğim, dilerseniz kitabı satın alıp okuyabilirsiniz. Ama bu anlaşmaların ilki ve en önemlisi;    

Kullandığımız sözcükleri özenle seçmek! Nedir sözcük aslında? Bizim gücümüzdür. Kendimizi ifade edişimiz ve bununla beraber iletişim aracımızdır. Sözle düşünür, sözle konuşuruz. Ve bu sözler ile olayları yaratırız. İnsanoğlunun sahip olduğu bir güçtür bu. Söz çok güzel bir olay da yaratabilir ya da her şeyi de yok edebilir.

Söze özen göstermek göründüğünden daha da önemlidir. Söz sihirdir ve bu sihir usulca hayatınıza girer. Okuduğum kitapta şöyle bir örnek var;

Birisi bir kıza bakıp “Bu kız çirkin” derse kız bu sözü duyar ve çirkin olduğuna inanır. Ve bu inançla büyür. Ne kadar güzel olursa olsun hep çirkin olduğuna inanabilir.

Daima kullandığımız sözcüklere dikkat etmeliyiz. O kadar dikkat etmeliyiz ki aslında kusursuz olmalı onu mükemmel kullanmalıyız. Emin olun bu mükemmellik bize güzel bir dünya yaratır.

Bir söz milyonlarca insanı harekete geçirebilir değil mi? Bir söz tüm sistemimiz değiştirebilir değil mi? Bu nedenle söz gücümüz iyi kullanmalıyız. Yaşamımız içinde kullandığımız sözleri özenle seçmeliyiz.

Güzel sözler ile güzel bir dünya yaratabiliriz.

Diğer üç anlaşma nedir diye sorduğunuzu duyar gibi oldum.

Hiçbir şeyi kişisel algılamayın, varsayımda bulunmayın, daima yapabildiğinizin en iyisini yapın.

Bunların detaylarını gündemde yeri gelir ise anlatırım.

Güzel sözlü günler dilerim.

Bu yazım 7 Haziran 2013 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR