Hamilelikte Egzersiz -1-

Sevgili Doula arkadaşım ve Egzersiz Eğitmeni Merve Polat bize hamilelikte egzersizin önemini, faydalarını ve ne tür egzersizler yapabileceğinizi anlatıyor.  


HAMİLELİKTE EGZERSİZ

Belki maraton koşamazsınız ama yine de hamilelikte yapabileceğiniz ve birçok faydasını görebileceğiniz çokça egzersiz seçeneğiniz var. Öncelikle; egzersiz planınızı doktorunuzla paylaşmanızı ve eğer varsa, sürdürdüğünüz egzersiziniz üzerinde tecrübeli birisiyle modifikasyonlar yapmanızı (daha sağlıklı olacağından) hatırlatmak isterim. Hangi egzersizi, hangi seviyede yapacağınız daha ziyade hamilelik öncesi ne yaptığınıza bağlı ama ne olursa olsun normal rutine bir şeyler eklemek şart!

Hamilelik Esnasında Egzersizin Faydaları

Bu konuda hiç şüpheniz olmasın. Egzersiz; siz ve bebeğiniz için çok büyük bir artı (eğer zorluklar egzersiz kabiliyetinizi sınırlamıyorsa).

Size şöyle yardımcı olur;

Daha iyi hissetmek: Bu değişik vücudun yüksek ihtimal size ait olmasının sizi şaşırttığı zamanlarda; kontrol duygunuzu artırır ve enerji seviyenizi yükseltir. Bunu sadece endorfin salgılatarak yapmaz; bel ağrısını dindirip, kasları güçlendirerek daha iyi bir postür (duruş) elde etmenizi sağlar.

İç organlardaki hareketliliği de artırarak sindirim, boşaltım, dolaşım sistemlerine de yardımcı olur.

Eklemlerdeki yıpranma ve aşınma (hormonsal değişimden ötürü normal) ihtimalini eklem içindeki sıvıyı aktive ederek ortadan kaldırır.

Sinir ve stresten uzaklaştırarak akşam rahat bir uykuya dalmanızı sağlar.

Daha iyi görünmek: Cilde, kan akışını artırarak, daha sağlıklı bir kırmızılık ve ışıltı sağlar.

Sizi ve vücudunuzu doğuma hazırlamak: Hamilelik esnasında egzersiz yapmanız daha az kilo almanızı sağlar. Ama tabii ki hamileyken egzersizle kilo vermeyi beklemeyin hatta denemeyin! Birçok kadın için amaç fitness seviyesini mümkün olduğunca korumaktır. Vücuttaki deformasyonu ciddi anlamda önler. Hatta bazı araştırmalar egzersizin diabet ve gebelik toksemisi gibi rahatsızlıkları da engellediğini göstermiştir.

Hamilelik Esnasında Güvenli Egzersiz Planı Nedir?

Egzersize ne zaman başladığınızla ve hamileliğin ne zaman tamamlanacağıyla alakalıdır. Eğer gebelik öncesi düzenli egzersiz yapıyorsanız, programınıza biraz modifikasyon yaparak devam edebilirsiniz.

Eğer hiçbir egzersiz yapmıyorken hamile kaldıysanız da sakın üzülmeyin. Yavaşça başlayın ve derece derece güçlenmeye gidin. U.S. Sağlık Departmanı, haftada 150 dakika egzersiz yapan bayanların erken doğum, düşük vb. risklerinin çok düşük olduğunu saptamış.

Önceki egzersiz metoduna devam etmeden ya da yeni bir egzersize başlamadan muhakkak doktorunuzla irtibata geçin.

Eğer aşağıdakileri kendinizde gözlemliyorsanız egzersizlerinizi limitleyin,

Yüksek kan basıncı
Erken kasılmalar
Vajinal kanama
Zarın prematüre kopması (suyun erken gelmesi olarak da bilinir)

Bir sonraki bölüm hamilelikte deneyebileceğiniz egzersizler, sakın kaçırmayın…

Merve Polat hakkında daha detaylı bilgi almak için Pilates Plus İstanbul sayfasını ziyaret edebilirsiniz…


İLGİLİ YAZILAR

  1. […] Hamilelikte Egzersiz. […]

  2. […] Merve’in ilk paylaşımı buradan okuyabilirsiniz. […]