Anneliğin Kutsanması!

Dün gece çok güzel bir rüya gördüm. Gözlerim kalın bir kurdele ile bağlanmış, bir odaya getiriliyorum. Elimden biri tutuyor, ama kim hatırlamıyorum. Çünkü hatırladığım ilk şey, getirildiğim odanın egzotik kokusu. Müzik hafif hafif yayılıyor odaya, o güzel koku ile birlikte.

Beni yere oturtup, gözlerimi açıyorlar.
Her yerde mumlar var, o güzel koku ve müzikten sonra şimdi de mumlar beni etkisi altına alıyor.

Bakıyorum etrafta sadece kadınlar var, hepsi tanıdığım insanlar. Ailem ve dostlarım. Daire şeklinde oturmuşuz. Herkesin yüzünde inanılmaz bir tebessüm var. Hepsi bana adeta kucak açmış, beni selamlıyorlar. Herkes çok mutlu.

“Neyi kutluyoruz?” diye soruyorum.

“Senin anneliğe geçişini, hamileliğini ve bebeğini kutluyoruz!” diyorlar.

O anda fark ediyorum, hamileyim. Elimi karnıma doğru götürüyor ve mutluluktan ağlamaya başlıyorum.
Sonra dostlarımdan bir tanesi kalkıp, yan odadan çiçekler ile yapılmış çok güzel taçlar getiriyor. Önce benim kafama sonra diğer kadınların kafasına takıyor.

Koku, müzik, mumlar ve şimdi de harika çiçekler.

“Ne kadar güzel bir şey düşünmüşsünüz” diyorum.

Anneliğim kutlanıyor, kutsanıyorum.

Sonra tören başlıyor. Annem elindeki küçük keseden önce ince bir kurdele, sonra bir boncuk çıkarıyor. Boncuğu kurdeleye geçiriyor ve ayağa kalkıp; yanıma gelip, elimi tutuyor. Kulağıma güzel sözler fısıldıyor. Sonra elindeki boncuk dizilmiş kurdeleyi bana veriyor, yerine oturuyor. Ardından etrafımdaki diğer dostlarım teker teker kalkıp, bana o kurdeleye dizmem için birer boncuk verip, güzel dileklerde bulunuyorlar.
Şimdi elimde rengârenk, irili ufaklı boncuklar ile dizilmiş bir kolye var, onu boynuma takıyorum.

Anneliğe geçiş yolumda kendimi güçlü ve güvende hissetmemi sağlıyorlar.  Eşsiz bir yoldayım.

Sonra beni içerideki odaya alıyorlar. İşte burada beni bir sürpriz daha bekliyor. Sihirli ellere sahip bir hamile masaj terapisti. İtiraf edeyim, rüyadan uyandığımda hala masajın etkisini hissediyordum. İnanılmaz hafiflemiştim.

Masajdan sonra güzel yemekler eşliğinde dans ediyoruz. Herkes bana çok güzel hediyeler almış.

Sonrası mı?

Uyandım, rüyadan geride kalan tek şey; inanılmaz bir sevgi çemberi içinde kutsanmamdı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde anneler bu şekilde kutsanarak onurlandırılıyorlar. Kutlama hepimizin hayatında bir ihtiyaçtır, motivasyondur. Böyle bir törende göreceğiniz destek ve sevgi kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Kim bilir, belki bir gün siz de hamile bir yakınıza böylesine güzel bir kutsanma partisi (mother blessing) düzenleyebilirsiniz.

Bu yazım 30 Mart 2013 tarihinde HT Hayat Köşem’ de yayınlanmıştır.

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR