BURADASINIZ

Yenidoğan Bebeğin Görünümü

Yenidoğan Bebeğin Görünümü

Sevgili Ebe Özlem Karabulut “Bebek Bakımı” başlığı altındaki yazılarına devam ediyor. Özlem’in önceki yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeğin Özellikleri

Bebeğin doğumunun ilk 28 günlük sürecine yenidoğan dönemi denir.

Yenidoğan bebek bir yumak gibidir, anne karnındaki pozisyonunu korur. Kollar ve bacaklar kıvrılıp vücuduna yakın durur. Bu döneme özgü bazı özellikler vardır.

Bebeğin başı

Yenidoğanın başı tam olarak kemikleşmemiş ve doğum esnasında sütur adı verilen birleşme noktalarından birbiri üzerine kaymasına izin verecek şekildedir. Bu kayma sayesinde küçülür, bebeğin başı doğum yolunda kolaylıkla ilerler. Doğum sonrası bebeğin başı sivri ya da yassılaşmış olabilir. Bu endişe verici bir durum değildir, bir iki hafta içinde normal şeklini alacaktır.

Bebeğin başında, kemiklerin henüz birleşmediği noktalardaki açıklıklara fontonel (bıngıldak )adı verilir. Bu açıklıklar başın ve beynin gelişimi için önemlidir. Bıngıldaklara hafifçe dokunmanın bir sakıncası yoktur.

Bazı bebekler saçsız doğarken bazıları da saçlı doğabilirler ve bu saçlar birinci aydan itibaren dökülmeye başlar.

Yüz

Bebeğin burnu düz, yassı olabilir. Bebekler henüz ağızdan nefes alamadıklarından burun temizliğine dikkat etmek gerekir. Burnunun üzerinde ve yüzünde toplu iğne başı büyüklüğünde sivilceye benzeyen( milia) adı verilen noktacıklar olabilir. Birkaç hafta içinde kendiliğinden geçer.

Gözler şiş ve kırışıklıklar olabilir. Bebeklerin göz rengi mavi, gri veya kahverengi olabilir. Ancak gerçek renk altı aydan itibaren ortaya çıkmaya başlar. Bebeklerin gözlerinde ilk haftalarda çapaklanma olabilir, sürekli tekrarlıyorsa doktora danışılmalıdır. Bebekler doğumdan itibaren yaklaşık 20-30 cm mesafeyi görebilmektedir. Altıncı ayda görme fonksiyonu tam olarak gelişir. Bebeklerin gözlerinde kayma olabilir ancak bu durum dördüncü ayda hala devam ediyorsa doktora danışılmalıdır.

Memeler

Bebeğin memeleri şiş olabilir, hatta bir miktar süt akışı görülebilir. Bu durum anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklanır, genellikle birkaç hafta içinde kaybolur. Memeler sıkılmamalı, masaj yapılmamalıdır.

Genital organlar

Kız bebeklerin genital organları şiş olabilir. Anneden bebeğe geçen hormonlar nedeniyle beyaz ya da berrak renkte akıntı olabilir. Erkek bebeklerde yumurtalıkları örten deride şişlik olabilir. Testisler genellikle skrotumda yer alır. Ancak bazı bebeklerde bir ya da her iki testis kasıkta olabilir. Erkeklerin birçoğunda testisler birkaç hafta içinde skrotuma iner. İlk yaşına kadar doktor tarafından takip edilir, inmezse ameliyat gerekir.

Cilt

Bebeğin cildi pembedir, vücudunun kıvrım yerlerinde verniks adı verilen beyaz, yağlı bir tabaka olabilir. Bu anne karnında bebeği koruyan tabakadır. Doğumdan sonra yıkanmaz, bebeğin cildi tarafından emilir. Bebeğin yanak, omuz ve sırtı lanugo adı verilen ince tüylerle kaplıdır. Doğumdan sonra dökülmeye başlar.

İlk boşaltım

Yenidoğan bebek ilk çişini 24 içinde, ilk kakasını 48 saat içinde yapması beklenir. Yapmıyorsa doktora danışılmalıdır. Bebeğin ilk dışkısı mekonyum adı verilen koyu renkli, yapışkandır. Bebek beslenmeye başladıktan sonra kaka rengi ve sıklığı değişir.

 

 

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR