BURADASINIZ

Yenidoğan Bebeğinizin ilk ve rutin bakımları neler...

Yenidoğan Bebeğinizin ilk ve rutin bakımları nelerdir?

Yenidoğanın İlk Bakımı

Yenidoğan bebek doğumu izleyen dakika, saat ve günlerde biyokimyasal ve fizyolojik değişikliklerle ortama uyum sağlamaya çalışır.
Bebeğin başı çıkar çıkmaz doktor ya da ebe tarafından ağzı ve burnundaki sıvılar temizlenir.

Bebeğin vücudu tamamen çıktıktan sonra annenin karnına konup göbek kordonundaki atım durduktan sonra kordon klampe edilip, kesilir. Kordon kesildiği andan itibaren bebeğin o ana kadar anneye bağımlı olan kan dolaşımında müthiş değişiklikler başlar. Artık akciğerler solunum fonksiyonunu üstlenir.

Doğumdan sonraki 1. ve 5. dakikalarda olmak üzere yenidoğan bebek apgar skoru adı verilen bir skorla değerlendirilir. Bebeğin genel sağlık durumunu değerlendirmek amacıyla yapılan bir testtir. Yenidoğanın kalp hızı, soluması, kas tonusu, refleksleri ve cilt rengi gibi çeşitli durumlarını yansıtan sayıların toplamıdır. Skoru 7-10 arasıdaki bebekler normaldir. Düşük apgarlı bebeklerin doğum sonrası biraz daha sıkı takibi gerekebilir.

Belirtiler 0 puan 1 puan 2 puan  
Kalp hızı Yok Dakikada 100’den az

Düzensiz

Dakikada 100’den fazla

düzenli

Solunum Yok Yavaş ve düzensiz

 

Düzenli, ağlıyor
Cilt rengi Mor veya soluk

 

Kollar ve bacaklar mor, diğer bölgeler pembe Tüm vücut pembe
Kas tonusu Gevşek

 

Kollar ve bacaklar bükülü Aktif, hareketli
Refleksler Yok Yüz buruşturma Hapşırma, öksürme, uyaranı elle itme

 

Bebek bakım odasında ise neler yapılır?

– Özel bir mürekkeple bebeğin ayak izi alınır.
– Kilosu, boyu ve baş çevresi ölçülüp dosyasına kaydedilir.
– Bebeği tanıtan bir bileklik, eline ya da ayağına takılır.
– Hepatit B aşısının ilk dozu yapılır.
– K vitamin kasa enjeksiyon şeklinde yapılır.(Yenidoğan bebeklerde kanın pıhtılaşması için K vitamini düşük olduğundan uygulanmaktadır. Bebeği “yenidoğanın hemorajik hastalığına” karşı korur.)
– Yenidoğan bebek, annede kan yoluyla bulaşan( hepatit B,hepatit C, AIDS vb.) bir hastalık yoksa yıkanmaz, hızlıca kurulanması yeterlidir. Bebeği ilk banyosunu evinizde yapabilirsiniz.
– Çocuk doktoru tarafından bebeğin ilk muayenesi yapılıp, dosyasına kaydedilir.

Özlem Karabulut’un tüm yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Ayrıca Özlem Ebe yenidoğan bebeğinizin hemen emzirilmesi ile ilgili de şunları eklemektedir:

Doğumdan hemen sonra yenidoğan bebek oldukça aktiftir. İlk 30dk/1saat emzirmeyi denemek için güzel zamandır. Bebeği memenize doğru yaklaştırın. Acele etmeyin, bebek memeyi koklayacak, keşfetmeye çalışacaktır. Bebek ağzını iyice açınca, meme ucuyla beraber koyu renkli olan derinin (areola) büyük bir kısmını, bebeğin ağzına vermeye çalışın. Bebek ilk anda emmeyi başaramazsa telaşlanmayın. Bebek hemşireniz size emzirme teknikleri hakkında yardımcı olacaktır.


İLGİLİ YAZILAR

  1. Sevgili Özlem, oldukça aydınlatıcı ve yararlı bilgiler paylaşmışsın bizimle önceliklebınu için Teşekkürler.. Yazılarının devamını heyecanla bekliyorum.. Sevgilerimle..