“Bebek Dostu Hastane” ne demek?

Bebek Dost Hastane şu demek;
Bir annenin bebeğini en az 6 ay sadece anne sütü ile besleyebilmesi için (tıbbi bir gereksinim olmadığı sürece) elinden geleni yap, yaptır demek. Bu aslında benim bebek dostu hastane teriminden anladığım. Sanırım siz de farklı algılamazsınız.

Sağlık Bakanlığının tanımına gelince ise (tanımı direk alıntı yapıyorum)

Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı başlatıldı.

Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanını alıyorlar.

Peki bu program dahilinde hastanenin yükümlülükleri nelerdir?

 • Emzirmeye ilişkin yazılı bir politika hazırlanmalı ve bu düzenli aralıklarla tüm sağlık personelinin bilgisine sunulmalıdır.
 • Tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda eğitilmelidir.
 • Hamile kadınlar, emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmelidir.
 • Doğumu izleyen ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamaları için annelere yardımcı olunmalıdır.
 • Annelere emzirmenin nasıl olacağı ve bebeklerinden ayrı kaldıkları durumlarda sütün salgılanmasını nasıl sürdürebilecekleri gösterilmelidir.
 • Tıbben gerekli görülmedikçe yeni doğanlara anne sütünden başka herhangi bir yiyecek veya içecek verilmemelidir.
 • Anne ile bebeğin 24 saat bir arada kalmalarını sağlayacak bir uygulama benimsenmelidir.
 • Bebeğin her isteyişinde emzirilmesi teşvik edilmelidir.
 • Emzirilen bebeklere yalancı meme veya emzik türünden herhangi bir şey verilmemelidir.
 • Anneler, taburcu olduktan sonra da emzirmeye devam edebilmeleri, karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri, bebeklerinin ve kendilerinin kontrollerini yaptırabilmeleri açısından başvurabilecekleri sağlık kuruluşları  hakkında bilgilendirilmelidir.

Bu konuya neden değindiğime gelince 4 gün önce doğumuna girdiğim anne, bugün kontrol için bebeğin hastaneye götürdü. Bebeğin kilo kaybı olması gerektiği gibi, yani hastaneden çıkarken doğum kilosunun %10 altında.. Sağlık açısından herhangi bir problemi yok, çok şükür sağlıklı bir bebek. Normal doğum ile dünyaya gelmiş bir bebek. Ayrıca annenin sütü bebeğe gayet yetecek kadar.

Ama çocuk doktoru aynen şöyle demiş:

“Mama ver, aç kalmasın bebek. İlk günler geçici olarak verebilirsin, süt çoğalana kadar sadece. Süt çoğalınca kesersin”.

Ey Sevgili Doktor, sözüm sana, oku!

Boşuna mı yazıyor hastanenin adının altında “Bebek Dostu Hastane” diye.
Bu süt sence bebek mama alınca azalmaz mı, kesilmez mi?
Bu emme olayı arz talep değil mi? Bebek ne kadar emerse, meme o kadar süt yapmaz mı?
Mama içince ne olacak peki?
Bu annenin sütü yok mu, sorun mu var?
Bebeğin kilo alımında bir sorun mu  gördün, ya da başka bir sağlık problemi mi var. Sen kontrol ettin, problem yok dedin hatta  sarılık bile yok dedin.(!)
Bu anne bebeği istediği sürece, sık sık bol bol emziriyor zaten, hatta anne tuvalete bile gidemiyor bazen biliyor musun emzirmekten… Ne kadar güzel değil mi, sağlıklı emen bir bebek.  Bırak emsin(!)

Üzgünüm, sen yukarıda saydığımız kriterlere uymadın ve sınıfta kaldın.


İLGİLİ YAZILAR

 1. derya elçin

  5 Mart

  ben de bu sorundan dolayı çok rahatsızım. öyle diyen doktor ebe ve diğer sağlık personellerinin saçını başını yolasım geliyor(ben de sağlık personeliyim).nelerneler duyuyoruz hatta iki çocuğumun doğumu sırasında neler neler duydum. duyda inanma denecek cinsten. yok uzun sre emzirmezse annesin sütü bozulurmuş 🙂 yazarken bile gülüyorumyok hamileyken emzirirsen bebek zehirlenirmiş.daha neler.