DOULA olmak…

Uzun zamandır içinde çok yoğun bir duygu var doulalık ile ilgili. Bunu muhakkak yazmam gerek dedim ama ruhum için uygun zamanı bekledim.

Öncelikle nasıl kendimi burada buldum, onu özetlemek istiyorum.
Doula mesleğinin özellikle gelişmiş Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da çok yaygın olduğunu biliyordum. Kuzenim Lyon’da yaşıyor ve doulalık ile ilgili çok güzel tecrübelerini paylaşmıştı. Ben çok etkilenmiştim. Doulaların çok kutsal bir iş yaptıklarını düşünmüştüm. Hatta keşke bizim ülkemizde de olsa ne kadar güzel olur demiş ve acaba hayatımın bir döneminde doula olur muyum diye düşünmüştüm.

Sonra bir gün kuaförde beklerken, bir gazetenin hafta sonu ekinde bir doulanın röportajını gördüm. İnanamadım, Türkiye’de İçsel Doğum Doula Eğitimi aldığından bahsediyordu. Aman Allah’ım dedim. İşte bu, aradığım şey beni buldu, ne kadar şanslıyım dedim. Eve gittiğimde hemen araştırmalıydım. Ama durun daha bitmedi, ben araştırmadan o beni buldu. Akşam oldu, kızım uyudu. Benim zamanım başladı, notebook u açtım, önce Facebook a gireyim dedim. Bir girdim ki, bir arkadaşımın eşi bir eğitim duyurusunu yayınlamış. Eğitimde İçsel Doğum Doula Eğitimi. Hemen detayları inceledim, kurs kayıt formunu doldurdum, ve gönderdim. Katılımımın onaylanıp onaylanmadığını haftalarca bekledim ve sonunda beklediğim e-posta geldi. 2012’nin Nisan ayında kursa başladım. Mart ayında kursum bitiyor. Çok şey öğreniyoruz, öğrenmeye devam ediyoruz. Kendi içsel çalışmalarımız çok yoğun ve hiç bitmiyor. Bence bu kursun farklı yanı da bu.

Bugüne kadar hayatımda verdiğim en net ve doğru kararlardan biri doula olmak.

Bence doğum destekçisinin en temel görevi hamile kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olmaktır. Doğum hamile kadın için inanılmaz bir tecrübe belki de bir kere yaşayacak. Bu tecrübeyi en güzel detayları ile hatırlayabilmesi biraz da doulanın elinde. Düşünsenize doğumun başladığı andan bitene kadar yanınızda. Sizin kendinize olan güveninizi ortaya çıkartıyor ve sonuna kadar bunu korumayı sağlıyor. Tamamen ailenizin dışından biri, üçüncü bir şahıs. Anneniz, kardeşiniz yada eşiniz olsa, ondan doğum sırasında destek almak ne kadar sağlıklı olabilir, çünkü annenizin, kardeşinizi ve eşinizin size karşı daha farklı duyguları var. Sizin acı çekmenize dayanamıyor, üzülüyor. Çok normal. Ama doulanız, bu acı ile nasıl başa çıkabileceğiniz size öğretiyor ve doğum sırasında hatırlatıyor. Ona nazınız geçmiyor aslında, daha farklı bir durum içindesiniz. Ama aranızda ne kadar kuvvetli bir bağ var asla tahmin bile edemezsiniz, gerçekten yaşamanız lazım. Bir doğumumda gebeme masaj yapıyordum, dokunduğum yer hoşuna gitmedi ve sert bir şekilde bana bağırdı. Hiç küsmedim, üzülmedim, çünkü kişisel algılamadım. O anı ben çoktan unutmuştum, o ise zaten hatırlamayacaktı.

Eğitimimiz hem doğum doulalığını hem de lohusa doulalığını kapsıyor, aynı zamanda emzirme rehberliği de yapabiliyoruz. (Daha ciddi sorunlarda anneyi muhakkak emzirme danışmanına yönlendiriyoruz.)  Dolayısı ile her doğum sonrası anneyi evinde en az iki kere ziyaret ediyoruz. Özellikle annenin psikolojik durumu çok önemli, bebeği emmesi en önemlisi. Zaten doğumdan sonra bebek anneden güzelce emmeye başladıktan sonra hastaneyi terk ediyoruz. Özetle emzirmenin ilk turunda anneye kılavuzluk ediyoruz.

Hamileler ile çalışırken ve doğumlarda iken ayrı bir boyuta giriyorum. Her biri benim için çok değerli. Anne ve Doula ilişkisi çok farklı bir şeymiş, bunu öğrendim. Çok uzun süre çok yoğun bir kurumsal hayatım oldu. Türlü başarılarım, çalışmalarım oldu. Ama şunu anlıyorum ki hiçbirinde aynı hazzı hissetmemişim. Ben hayatımın şu döneminde ayrı bir boyuttayım, yaptığım şeye çok inanıyor ve çok seviyorum. Her çalıştığım gebem arkamda güzel bir anı bırakıyor bana ve ben de biliyorum ki onların hayatında bir iz bırakıyorum. Hatta bir gebem çok güzel bir yazı yazmış, aslında bunu paylaşıp paylaşmamak konusunda emin değildim, ama ne hissettiğimi anlayabilmeniz için kısa bir alıntı yapmak istiyorum:

“Esra gebeliğim boyunca her canım sıkıldığında , her tükendiğim noktada yanımdaydı. Bana inanılmaz desteği olmuştu.”

“Emzirme ile ilgili bir sıkıntımız vardı. Sadece sol göğüsten süt geliyordu. Bu konuyu çok kafaya takmadım çünkü Esra ile bunu çözeceğimizi biliyordum. Eve geçtiğimiz günün ertesi günü güzel kızı Derin ile geldi . Bir hamilenin , bir gebenin başına gelen en iyi şeylerden , en bulunmaz varlıklardan biri Esra. Saatlerce göğsüme masaj yaptı , eliyle sağdı, kendi göğüs ucu pompasını getirdi ve sıcak havlu ile bu işi başardı. Artık ne desem , nasıl teşekkür etsem yetmezdi. Tek bu konu da değil , her gelişim safhasında , her an yanı başımdaydı.”

“Hikayenin gizli kahramanlarında biri Esra. Hamileliğimin 30’lu haftalarında tanıdım onu. Her daim çok sıcak ve sonsuz yardım ile doluydu. Bana verdiği bu desteğin hiçbir karşılığı yok, ödeme şekli yok. Sadece defalarca şunu diyebilirim ; Her hamilenin ve lohusanın ona ihtiyacı var . İyi ki  seni tanımışım, bu sayede koca yürekli bir dost sahibi oldum.” http://chichom.blogspot.com/

 


BU GÖNDERİ İÇİN YORUMLAR KAPALIDIR