BURADASINIZ

“Emzirme” hakkında öğrenmek istedikler...

“Emzirme” hakkında öğrenmek istediklerimiz (1)

Anne sütünün ne kadar mucizevi bir içecek olduğunu, bebeğimiz için en az 6 ay anne sütü vermemiz gerektiğini tekrar tekrar yazmaya gerek var mı? 🙂

Konu emzirme olunca, ben biraz hassaslaşıyorum. Çünkü emzirmek, emzirebilmek çok önemli. Emzirebilmeyi öğrenmek ve öğretmek ayrı bir olay. Evet bebek doğar doğmaz emme refleksi ile doğuyor ancak annesinin memesini doğru kavraması, sütü bol miktarda içmeyi öğrenmesi biraz zaman alabiliyor. Bunun için bazı konularda annenin bilgilenmesi lazım, tabi sadece bilgi yetmiyor, pratik yapmak son derece önemli. Pratik yapmak sizin ve bebeğiniz için çok önemli….

Hastanede doğum yapar yapmaz bebeğiniz ile hemen temas etmek istediğinizi muhakkak doktorunuza ve hastane personeline iletiniz. Ten teması, ilk temas, ilk emme son derece önemli. Bu konuya daha önce hatırlarsanız “Aşka düşme dansının bir parçası” başlıklı yazımda yazmıştım.

Bebeğiniz sizi hemen emmeye başladı, peki sonra ne olacak? Nelere dikkat etmeliyiz? Henüz emzirme danışmanı değilim ancak doula eğitimimi kapsamında bildiklerim ve anneliğimin verdiği tecrübe ile sizleri bazı konularda bilgilendirmek istedim.
Dilerseniz konu başlıklarını soru ve cevap şeklinde inceleyelim.

Doğumdan sonra hemen sütüm gelir mi?
Bebeğiniz doğduktan sonra ilk birkaç gün hamileliğiniz sırasında üretmeye başlamış olduğunuz kolostrum gelir. Buna” ilk süt” denir. Kolostrum, bebeğinizi mikroplara karşı korur. Çok değerlidir. Ayrıca bebeğinizin bağırsak sistemini uyandırıp, çalıştırır ve mekonyumu atmasına yardımcı olur. Olgun sütünüz doğumdan bir kaç gün sonra gelir.

Emzirirken göğüslerim acıyacak mı?
Meme ucu hassasiyeti ilk zamanlarda görülür. Bu zamanla geçer, ancak acı şiddetli bir şekilde devam ediyor ise durumu incelemek lazım. Genelde bebeğiniz yanlış pozisyonda emiyor ise, yeterli süt alamıyor ise meme uçlarınız acır.

Emzirmek için neye ihtiyacım var?
Öncelikle rahat bir zihne ihtiyacınız var.
Emziren anneler için ürün yelpazesi çok geniş. Ben sling almanızı kesinlikle tavsiye ederim. Öyle eve özel emzirme koltuğu, sandalyesi almanıza gerek yok. Yatağınızda, koltuğunuzda rahat bir ortam sağlayabilirsiniz kendinize.
Emzirme sütyenleri, evet alın. Ama evde illa takmak zorunda değilsiniz, kendinizi nasıl rahat hissederseniz… Ama muhtemelen doğumdan önce deneyip, alacaksınız; o yüzden a anki bedeninizden bir beden büyük olmasına özen gösterin. Marks & Spencer’ın sütyenleri çok rahat tavsiye ederim.

Sütüm yetecek mi?
Bu soruyu aklınızın hiç bir köşesinden geçirmeyin.
Süt üretimi arz-talep sisteminde işler. Ne kadar süt çekilir ise, o kadar süt üretilir. Özellikle ilk iki-üç hafta çok önemlidir. Bu süre içinde kapasiteniz oluşur, kapasiteniz de bebeğinizin ne kadar emdiğidir.

Sütümü ne arttırır?
Öncelikle düzenli bir beslenme. Bol protein. Günde 2-3 lt su, ısırgan otu çayı, çemen otu çayı.
Bu konu biraz da anneye göre değişken, sanırım hepimiz tükettiğimiz bir şeyin arttırdığına inanıyoruz, ve onu destekliyoruz. Her annenin deneyimi farklı ve değerli. Sevgili Leileo Zeynep’in Annelerden Sütlü Tarifler yazılarına bakarsanız, her annenin farklı tecrübesini görebilirsiniz.
Ben düzenli beslenmeye, protein almaya ve su içmeye özen gösterdim. Emzirirken yanımda muhakkak sürahi dolusu su bulunduruyordum.
Bu arada Doğadan yeni bir çay çıkardı, ben tüm çalıştığım hamilelere tavsiye ediyorum: Latate; içeriğinde frenk kimyonu, ısırgan, rezene, anason var. Hem süt arttırıyor, hem de oluşabilecek gazı önlüyor.

Bebeğimi ne kadar süre emzirmeliyim?
Bebeğiniz istediği sürece. Hastane personeli size on beş dakika bir göğüsü, sonra on beş dakika diğer göğsü emzirin diyecektir, açık söylemek gerekirse bana çok saçma geliyor ve ben bu şekilde uygulamadım. Çünkü her bebeğin çekme hızı değişkendir, kimi bebek on dakikada tüm sütü çeker, göğsünüzü boşaltır kimi bebek otuz dakikada.. Yani bu sorunun cevabını bebeğiniz verecek, o istediği sürece aynı memeyi emzirmeye devam. Sonra diğer memeye geçebilirsiniz.

Ne sıklıkta emzirmeliyim?
Bebeğiniz emme konusunda ne kadar istekli olur ise o kadar sıklıkta emzirin. Yani emmesinden sonra geçen süre içinde ne zaman istiyor ise gene verin, iki-üç saatte bir diye kendinizi şartlamayın. Çünkü bu konuda bebeğe göre değişkendir. Emzirmek için bebeğimizi uyandırmalı mıyız konusuna daha sonra değineceğim….

Umarım yazdıklarım sizlere yardımcı olur, bu arada Gün Yayıncılık Emzirme Sanatı kitabını da almayı unutmayın…

Bir sonraki konularımız;
Bebeğimiz ne kadar sıklıkta çiş ve kaka yapmalı?
Uyuyan bebeği emzirmek için uyandırmalı mıyız?
Bebeğimiz ne kadar kilo almalı?
Hangi pozisyonda emzirmeliyim?
Ne zaman pompa kullanmalıyım, hangi pompayı kullanmalıyım?

 


 1. Emine Gültekin

  14 Şubat

  Harika bir yazı olmuş, çok önemli, doyurucu bilgiler, elinize sağlık 🙂

  • DoulAnnEsra

   14 Şubat

   Tesekkur ederim 🙂
   Devami gelecek…..

 2. […] önce “Emzirme” hakkında öğrenmek istediklerimiz yazı serisine başlamıştım. Şimdi gelelim ikinci […]