BURADASINIZ

Emzik kullanmalı mıyız, yoksa kullanmamalı mıyız?...

Emzik kullanmalı mıyız, yoksa kullanmamalı mıyız?

Bu sorunun cevabı size kalmış.
Ben kızımda emzik kullanmadım, kullanmak istemedim. Dilerseniz faydaları zararları şeklinde bir araştırma yapabilirsiniz. Tek tek bunlara değinmeyeceğim.

Öncelikle bebeğinize emzik vermeye karar verdiyseniz, kendinize “neden vermek istiyorum” diye sorun.

Neden emzik veriyorum?

Bebek emmek ister, emme dürtüsü ile rahatlar. Bebeğin en güçlü refleksi emmektir. Emzik de onların bu doğal içgüdüsünü tatmin eder.

Tamam bebeğiniz emmek ve rahatlamak istiyor. Bunu ona siz sağlayabilir misiniz?
Elbette, bol bol kucağınıza alın, sık sık emzirin, ona emme dürtüsünü siz sağlayın. Hatta bir sling alın, onu olabildiğince kucağınıza taşıyın. İnanın hiç şımarmaz, şımarmaya yetecek psikolojisi henüz gelişmemiştir. Bebeğinizin sizin kucağınızda olmaya biyolojik olarak ihtiyacı vardır. Hatta dokunma üzerine bir çok çalışmalar, bilimsel araştırmalar var. Bunlardan bir tanesi olan Nörospikolog Dr. James Prescott şöyle demiş:

“Bir bebekte ya da çocukta depresyon ve yabancılaşma yaratmanın en kolay ve en hızlı yolu ona dokunmamak, sarılmamak veya onu taşımamaktır.
Geniş kapsamlı bilimsel araştırmalar, beynin gelişim dönemlerinde, bu tür duyusal stimülasyonların (dokunma, sallama ve koku) beynin normal bir şekilde büyüyüp gelişmesi için şart olduğunu kanıtladı.” Bu stimülasyon yoksunluğuna Prescott’un verdiği isim, ‘Somato-Sensory Affectional Deprivation’. Özellikle beyinciğe, limbik sisteme ve frontal-temporal loblara tesir eden, ‘Bedensel-Duyusal Sevgi Yoksunluğu’nun neden olduğu anormal duygusal ve sosyal davranışlar, ruhsal bozukluklar; kendilerini depresyon, yabancılaşma, anksiyete, öfke, şiddet, düşmanlık, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile belli ediyor.

Belirttiğim gibi emzik yerine önce sling alın, bebeğinizi bu şekilde rahatlatmayı deneyin. Sling inanılmaz faydalı, bebeğinizi taşırken aynı zamanda neler yapabileceğinizi bir düşünün. Yemek yapabilirsiniz, dışarda dolaşabilirsiniz, bir yer de oturup kahvenizi içebilirsiniz, hatta bu sırada bebeğinizi sizi emmeye devam edebilir. Ayrıca farklı sling bağlama şekillerini youtube.com da “baby wearing” başlığı altında inceleyebilirsiniz.

Ama emzik de vermeye karar verdiyseniz, en azından ilk 6 hafta içinde vermeyin. Bekleyin 6 hafta geçsin sonra verin, nedeni ise emzirmeniz düzene otursun. Emziği hemen verirseniz emme ilişkisi bozulabilir.


İLGİLİ YAZILAR

  1. […] Bunlar bu sırada yapılırlarsa şöyle bir etki doğuyor: bebek, kundaklandığı zaman kollarını hareket ettiremediği için kendisini korkutmuyor. Kendini yine ana rahmindeymiş gibi hissediyor, ve “sakinleşme refleksi” tetikleniyor. Kundağın ardından gelen şşşşhhh’lama, sallama, ve emzirme/emzik verme de onun sakin kalmasını sağlıyor. (emzik için ilk 6 hafta geçmesini bekleyin) […]